Диета која помага кај автоимуните болести и ги топи килограмите – Што е АИП диета?


АИП диетата  или автоимуна протоколарна диета, првично е развиена за да им помогне на оние кои се борат со автоимуни нарушувања како што се псоријаза, воспалително заболување на цревата, дијабетес тип 1 и слично.

Автоимуните заболувања се јавуваат кога имунолошкиот систем ќе започне да напаѓа нормални, здрави клетки, наместо едноставно да не штити од штетни ефекти. Иако точната причина за автоимуни состојби не е позната, многу експерти веруваат дека тие настануваат како резултат на синдром на протекување на цревата.

Синдром на протекување на цревата се однесува на оштетување на цревната слузница. Слузницата на цревата е составена од бактерии кои не штитат од болести и инфекции. Меѓутоа, кога овие мукозни мембрани ќе бидат оштетени, штетните бактерии можат полесно да минуваат низ цревата во крвотокот, предизвикувајќи голем број на симптоми (гоењето е еден од нив) и здравствени проблеми. Исто така, исцедокот на цревата може да биде причина за дебелина бидејќи одредени бактерии можат да го стимулираат воспалението, резистенцијата на инсулин и складирањето на мастите во организмот. Симптоми на непропустливи црева се хронична дијареја или запек, несвестица, замор, прекумерна потреба од внес на шеќер и многу други.

Што е диета со АИП?

Диетата со АИП е диета план дизајниран за борба против пропустливи цреа, заснован на елиминирање на храна што предизвикува воспаление на цревата, додека го зголемува внесот на оној што помага за нивно закрепнување и промовира губење на тежината. Со строго придржување кон овој план на исхрана, вие не само што ќе спречите развој на автоимуна болест, туку ќе изгубите и осум до десет килограми за два месеци.

Што е забрането?

Диетата со АИП е многу слична на палео диетата, иако има уште некои ограничувања. Така, во оваа диета се забранува следново:

* алкохол

* јајца

* кафе

* ореви

* житни житни култури

* мешунки

* млечни производи

* фруктоза (овошни шеќери)

* вештачки засладувачи

* производи

* рафиниран шеќер

* масло од зеленчук и канола

Списокот е прилично рестриктивен, но ефикасен. После неколку недели, ако сте задоволни со губење на тежината и целокупното чувство, можете повторно да започнете да ја консумирате оваа храна. Но, ако сметате дека ве дуе или имате други нарушувања во дигестивниот систем, тогаш дефинитивно оваа храна не ви одговара и треба да ја исфрлите.

Што можете да јадете?

Еве го списокот на храна што е одобрена во диетата за АИП:

* сите зеленчуци освен домати, модри патлиџани и компири

* морска храна

* посно месо

* мали количини овошје

* мали количини на сируп од мед и јавор

* билки

* маслиново, кокосово и масло од авокадо