Аргентина го легализираше абортусот по долгата битка за правата на жените

Ерупција од среќа на плоштадот пред конгресот каде голема група жени до доцна во ноќта го исчекуваа гласањето на сенатот (Фото: АП)

Земјата стана едвај трета на јужноамериканскиот континент која овозможува легално абортирање. Голема победа во повеќегодишната борба на Аргентинките за своите права

 

Аргентина стана најголемата латиноамериканска земја која го легализираше абортусот откако нејзиниот сенат ја одобри историската промена на законот со 38 гласа „за“ и 29 „против“, со еден воздржан.

Воодушевени активисти за можноста на избор кои бдееа надвор пред неокласичната конгресна палата на Буенос Аирес еруптираа во прослава откако резултатот беше објавен во раните утрински часови во средата наутро.

„Борбата за правата на жените е секогаш мачна, а овој пат дури моравме да се бориме со пандемија, па јас сум пресреќна со овој резултат“, рече новинарката и борец Ингрид Бек.

Законот, со кој се легализираат терминациите во првите 14 недели од бременоста, беше одобрен од долниот дом на Аргентина претходно овој месец, откако беше доставен до конгресот од левичарскиот претседател на земјата, Алберто Фернандез.

„Постои оваа лицемерна Аргентина која негира абортус, исто како што порано ја негираше хомосексуалноста“, рече Фернандез во пресрет на гласањето оваа недела, нарекувајќи го абортусот „јавен здравствен проблем“, а не полициска работа.

Фернандез рече дека од враќањето на демократијата во 1983 година, повеќе од 3.000 жени починале како резултат на небезбедни, подземни абортуси во Аргентина.

Одлуката значи дека Аргентина ќе стане само трета јужноамериканска земја што дозволува изборни абортуси заедно со Уругвај, кој ја декриминализира практиката во 2012 година и Гвајана, каде што е легално од 1995 година.

Карипскиот остров Куба ја легализираше практиката во 1965 година, додека Мексико Сити и мексиканската држава Оаксака исто така дозволуваат раскинувања.

Жизел Карино, аргентинска феминистичка активистка, рече дека верува оти достигнувањето во матичната земја на папата Франциско ќе одекне низ регионот што е дом на моќните католички и евангелистички цркви и некои од најстрогите закони за абортус во светот.

Во повеќето земји, како што е Бразил, абортусите се дозволени само во исклучително ограничени околности, како што се силување или ризик по животот на мајката, додека во некои, како што се Доминиканската Република и Салвадор, тие се целосно забранети.

„Се чувствувам неверојатно горда на она што успеавме да го постигнеме. Ова е историски момент за земјата, без сомнение“, рече Карино, регионален шеф на Меѓународната федерација за планирано родителство.

„Тоа покажува како, и покрај сите пречки, се можни промени и напредок. Аргентинските жени и она што се случува во моментов ќе имаат огромно влијание врз регионот и светот “, додаде Карино, посочувајќи на паралелните борби во Бразил, Чиле и Колумбија.

Гласањето во Сенатот е резултат на петгодишните масовни протестни маршеви на народното движење на Аргентина, кое започна како кампања на Твитер против родово насилство, што го користеше хаштагот # NiUnaMenos („Ниту една помалку“ – што значи дека да нема повеќе жени изгубени од родово насилство)

Првиот спонтан марш се случи на 3 јуни 2015 година, како реакција на убиството на 14-годишната Кјара Паез, пронајдена закопана под куќата на нејзиното момче откако беше претепана до смрт и неколку месеци бремена.

„Дали нема да го кренеме гласот? НЀ УБИВАТ“, твитна тогаш радио-новинарката Марсела Охеда. После тој повик за вооружување, група новинарки започнаа да твитаат под хаштагот #NiUnaMenos, што резултираше со првиот од многуте маршеви што донесоа десетици илјади жени да се соберат на конгресниот плоштад во Буенос Аирес.

Следната година аргентинските феминистки одржаа масовен штрајк како одговор на силувањето, убиството и влечењето на 16-годишната Лусија Перез во крајбрежниот град Мар дел Плата.

Тие прифатија зелена шамија – носена како бандана, марама или околу зглоб – како симбол на нивното движење, тренд што брзо се прошири и на другите латиноамерикански земји каде зелената боја ја симболизира пошироката борба за правата на жените.

Таа зелена шамија беше алузија на активистите на Мајките од Плаза де Мајо кои носеа бели марами додека се спротивставуваа на тешката диктатура во Аргентина од 1976 до 83 година и исчезнувањето на нивните деца.

Кампањите за произбор првично ги загубија своите надежи за промена во август 2018 година кога сенатот, под притисок на католичката црква, отфрли сличен предлог-закон.

Изборот на Фернандез следната година донесе нова надеж, бидејќи тој вети дека ќе застане зад притисок за промена. „Криминализацијата на абортусот не постигна ништо“, рече тој во ноември кога го постави законот пред конгресот.

Карино рече дека левичарската промена во аргентинската политика што го донесе Фернандез на власт несомнено ја зголеми кампањата за избор по ударот претходната година. Меѓу оние кои му помогнаа на Фернандез да ја добие функцијата беа многу млади жени кои учествуваа во протестите на #NiUnaMenos и гласаа за прв пат.

Но, Карино верува дека вистинската заслуга им е на неуморните жени на Аргентина „кои никогаш не престанаа да ги окупираат улиците и социјалните мрежи – дури и во времето на пандемијата – и продолжија со својата борба, без брзање, но без одмор“.

„Ако нешто направи разлика, тоа беше ова“. (Гардијан)