Умерен земјотрес во Франција

Земјотрес со интензитет од пет степени според Рихтерова скала ја погоди Франција.

Засега нема информации за настрадани луѓе или причинета материјална штета.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 59 километри од градот Бордо, соопшти Европскиот сеизмолошки центар.