Инцидент во албанскот Парламент: Опозициски пратеник истури боја врз Рама

Пратеникот од редовите на опозициската Демократска партија, Еди Палока, кој воедно и партиски потпретседател, денеска предизвика инцидент во албанскиот Парламент, истурајќи боја врз премиерот Еди Рама.

По барање на спикерот Грамоз Ручи, припадници на Националната гарда, кои се грижат од обезбедувањето, го отстранија Палока од собраниската сала.

Доплнително на Палока му е одредена казна за десетдневна забрана за влез во Парламентот.

Инцидентот следуваше откако премиерот Рама, му се обрати на лидерот на демократите Љуљзим Баша, кој повеќе зборуваше за „криминалот на Владата“ отколку за ратификација на Протоколот за членство на Македонја во НАТО, велејќи дека „детето не знае што прави и што зборува“ и оти не е момент  за тоа, ниту поради трагедијата кај Карпалак, ниту поради значењето на точката на дневниот ред.

Рама, при тоа, му се извини и на претседателот на македонскот парламент Талат Џафери, кој присуствува на седницата.

Баша ја искористи говорницата да повика на масовност на закажаниот антивладин протест на 16 февруари и меѓу другото рече дека „денеска сме на погреб на државата“.