Владата во Приштина му дозволи на Вучиќ да го посети Косово

Косовската Влада му дозволи на српскиот претседател Александар Вучиќ да го посети Косово за време на викендот.

Веста ја потврди Јетлир Зиберај, советник и шеф на кабинетот на првиот потпретседател на косовската Влада и шеф на дипломатијата, Беџет Пацоли.

– Врз основа на барањето на Претседателот на Србија до нашите институции за посета на Косово, ние дозволивме. Очекуваме да се однесува добро и да ги почитува правилата на однесување согласно дозволата, за време на престојот на Косово, изјави Зиберај.

Претседателот Вучиќ вчера најави дека планира в сабота и недела да престојува во северниот и централниот дел на Косово.

Посетата на Вучиќ следува по вчерашното убиство на лидерот на Граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“ Оливер Ивановиќ.