Во рускиот град Вороњеж гори голема фабрика


Руските медиуми утринава известуваат за пожар во фабриката „Елмаш“, во рускиот град Воронеж, изјави Антон Герашченко, поранешен советник на украинското Министерство за внатрешни работи.

Тој во својот твит на Х додаде дека пожарот зафатил околу 3.000 метри квадратни.

Во руската фабрика се произведуваат менувачи, мотори, сопирачки, индустриски вентилатори и слично.

Засега нема извештаи за жртви.