Вилем Дефо e именуван за уметнички директор на Биенале Театро во Венеција: „Јас сум сценско животно“


Холивудскиот актер Вилем Дефо е новиот уметнички директор на театарскиот оддел на италијанската уметничка организација Ла Биенале ди Венеција, Биеналето во Венеција, со двегодишен мандат 2025-2026 година.

„Театарот е всушност оригиналниот дом на неговата сјајна кариера“, рече Пјетранџело Бутафуоко, претседател на одборот на директори на Биеналето, која е фондацијата што го надгледува филмскиот фестивал во Венеција.

„Еден од основачите на легендарната група Вустер во 1977 година, совршената контрола на неговото тело на сцената отсекогаш произлезе од дисциплина, знаење, страст и длабока свесност за театарот. Едвај чекам, како и сите други, да бидам гледач на фестивалот што ќе го изгради како уметнички директор и – од неговата говорница како апсолутен маестро – да ги гледам младите мажи и жени од Театарскиот колеџ како растат во нивната уметност“.

Дефо рече: „Прво бев изненаден, а потоа среќен што ја добив поканата на Пјетранџело Бутафуоко“. Тој продолжи: „Сфаќам дека сум познат како филмски актер, но сум роден во театар, театарот ме тренираше и ме галванизираше. Јас сум сценско животно. Јас сум актер. Театарот ме научи за уметноста и животот“. „Работев со Wooster Group 27 години, соработував со големи режисери од Ричард Форман до Боб Вилсон. Насоката на мојата театарска програма ќе биде поставена според мојот личен развој. Еден вид истражување на суштината на телото“.

Дефо ја започна својата уметничка кариера како студент на универзитет во Милвоки, каде на 19-годишна возраст се приклучи на Театарот X (1975-1977), една од првите експериментални театарски групи во САД,  и во многу драми на режисерот и уметнички директор Џон Шнајдер. Во Европа, каде што живееше во 1976 година, тој работеше во легендарниот театар Микери во Амстердам – ​​срцето на алтернативниот меѓународен театар – каде настапи на сцената во Folter Follies, дело на основачот, актерот, режисерот, драматургот, продуцентот и визуелниот уметник Ritsaert ten Cate.

„Но, тој ја започна својата најважна театарска обука во Њујорк, каде што заедно со режисерката Елизабет ЛеКомпте и актерите Рон Вотер, Кејт Валк, Џим Клејбург и Пејтон Смит, го коосноваа The Wooster Group, со која ќе настапува на сцената повеќе од 20 години (1977-2003), учествувајќи во многу од продукциите, кои прикажуваа единствен спој на јазици и текстови – од класиците до американската контракултура, од Флобер до Лени Брус – што ја направи точка на андерграунд сцената во 1980-тите, воспоставувајќи соработки со многу уметници: Кен Кобланд, Џим Страхс, Ричард Форман, Триша Браун, Џон Лури, Брус Одланд, Стив Бушеми, Џенифер Типтон, Френсис Мекдорманд, Ханс Питер Кун, Амир Ел Сафар“, се вели на Биеналето.

Во 2016 година учествува во програмата Биенале Театро во делот мастер клас, предавајќи на работилница посветена на актерството.

Дефо е номиниран за четири Оскари. Годинава тој ќе биде во екипата на отворањето на 81. филмски фестивал во Венеција, Beetlejuice Beetlejuice од Тим Бартон.

Биенале Театро е основан како независен оддел на Ла Биенале ди Венеција во 1934 година, следејќи ги неговите оддели за уметност (1895), музика (1930) и кино (1932). „Режиран е од важни личности во светот на културата и забавата, како што се Ренато Симони, Лука Ронкони, Франко Квадри, Кармело Бене, Луис Пасквал“, велат од организацијата. (Холивуд рипортер)