(Видео) Голем пожар во мостарско Крушево се заканува на куќите

 

Голем пожар избувна денеска во мостарската населба Крушево.

Состојбата е драматична, јавува Дневни аваз, додавајќи дека во гасењето учествуваат повеќе противпожарни екипи, на кои им помагаат и мештаните.

Гасењето е отежнато од силниот ветар, а огнот се заканува да ги зафати и куќите.

„Пожарто изби денеска околу 11.40 ласот и е од големи размери, а поради силниот ветар брзо се шири и ни го отежнува гасењето“, велат за босански Кликс од Професионалната пожарна единица.

Во јужно предградие на Мостар и синоќа изби пожар, а огенeната стихија се протегаше на неколку километри, а се закануваше на приватни и деловни објекти.

Alarmantno stanje u naselju Kruševo.Ponovo jak vjetar vatrogascima i mještanima otežava gašenje požara.

Posted by PVP Mostar – vatrogasci on Петок, 18 септември 2020