Украински ракети го уништија штабот на руската Црноморска флота на Крим (Видео)

Жителите на Севстопол вознемирени од силниот украински удар. Еден руски војник загина


Уништениот штаб на Црноморската флота во Севастопол

 

Украина изврши огнен ракетен напад во петокот врз главниот штаб на руската Црноморска флота, при што загина еден војник, соопшти руското Министерство за одбрана. Фотографиите и видеото покажаа големи облаци чад над зградата во Севастопол во анектираниот Крим.

Гувернерот на Севастопол поставен од Русија, Михаил Развозаев, рече дека никој не е повреден надвор од запалениот штаб и не даде информации за други жртви. Пожарникарите се бореа со огнот, а беа донесени повеќе сили за итни случаи, што укажува дека пожарот може да биде масивен.

Жителите на Севастопол изјавија дека слушнале експлозии на небото и виделе чад, објавија руските медиуми. Сликите циркулирани во украинските канали Телеграм покажаа облаци од чад над морскиот брег. Шрапнелите беа расфрлани стотици метри околу штабот, објави новинската агенција Тасс.

Министерството за одбрана соопшти дека пет проектили биле соборени од руски системи за противвоздушна одбрана како одговор на нападот врз Севастопол. Според Развозаев, парче од еден од соборените проектили паднало во близина на театарот Луначарски.

Зградата на штабот на Црноморската флота претрпе значителна штета. Судејќи според фотографиите, наводно направени на местото на ракетниот напад во Севастопол, уништени се покривот и најмалку еден горен кат од зградата. Михаил Развозаев изјави дека цивилната инфраструктура околу штабот на возниот парк не е оштетена, а луѓето на улицата не се повредени. „Дури и скршеното стакло сè уште не е снимено“, рече шефот на Севастопол.

Развозаев рече дека цивилната инфраструктура не е оштетена, но не го спомна ударот врз седиштето на флотата.

Тој првично ги предупреди жителите на Севастопол дека е можен нов напад и ги повика да не ги напуштаат зградите или да одат во центарот на градот. Тој подоцна рече дека повеќе нема никаква закана од воздушен напад, но ги повтори повиците да не се оди во централниот дел на градот, велејќи дека патиштата се затворени и дека во тек се неодредени „специјални напори“.

Полицијата побара од жителите да го напуштат централниот дел на градот.

Според прелиминарните информации, крстосувачки проектил „Storm Shadow“ ја погодил зградата на руската Црноморска флота, објавија Телеграмските канали „Маш“ и „Шот“. Според „Маш“, за време на ракетниот напад врз Севастопол, извидувачкиот „Боинг П-8А Посејдон“ на американската морнарица полетал на небото над Црното Море, веројатно координирајќи ги акциите на украинските вооружени сили.

Истовремено со нападот на Севастопол, територијата на Крим беше под ракетен напад. Ова го соопшти шефот на анектираниот Крим Сергеј Аксенов. „Крстосувачките проектили беа соборени од силите за воздушна одбрана над територијата на Република Крим“, рече тој. Телеграмските канали напишаа дека во Бахчисарај, во областа каде што се наоѓа воената единица, колона чад се издигнува на небото. Советникот на шефот на анектираниот Крим Олег Крјучков го нарече „лажен“. Според него, во околината на Бахчисарај била соборена ракета, чии остатоци ја запалиле тревата. Во исто време, сообраќајот на Кримскиот мост беше затворен повеќе од еден час.

Украинските власти, кои ја презедоа одговорноста за серијата други неодамнешни напади на Крим, веднаш не објавија дека Киев го започнал нападот.

Нападот доаѓа еден ден откако руски проектили и артилерија ги нападнаа градовите низ Украина, при што загинаа најмалку пет лица додека претседателот Володимир Зеленски се состана со претседателот Џо Бајден и конгресните лидери во Вашингтон при што се разгледуваше дополнителен пакет помош од 24 милијарди долари.

Пристанишниот град Севастопол служи како главна база за руската Црноморска флота. Украинско беспилотно летало го погоди седиштето на флотата во јули 2022 година, при што беа повредени шест лица и предизвикана мала штета на зградата.

Минатата недела властите во градот инсталирани од Русија ја обвинија Украина за напад на стратешко бродоградилиште во градот, оштетувајќи два брода на поправка и предизвикувајќи пожар во објектот.

Полуостровот Крим, кој Русија го анектираше од Украина во 2014 година со чин што поголемиот дел од светот го сметаше за нелегален, е честа цел откако рускиот претседател Владимир Путин нареди целосна инвазија на Украина пред повеќе од 18 месеци. Нападот на бродоградилиштето беше најголем во последните неколку недели. (Според агенциите)