Три предности ако јадете кромид секој ден, но тука се и мааните


Кромидот е природен извор на витамини, минерали и растителни соединенија. Иако постојат неколку видови на оваа храна и може да се разликуваат по вкус и кулинарска подготовка, сите тие се слични по својот нутритивен состав. Кои се сите здравствени придобивки од кромидот и што се случува во нашето тело ако го јадеме секој ден?

Може да го подобри здравјето на цревата
Кромидот е природен извор на пребиотици кои се неопходни за нормално функционирање на цревата. Пребиотиците служат како храна за корисни цревни бактерии, поттикнувајќи го нивниот раст и цревната флора.

Може да го подобри здравјето на срцето
Редовното консумирање кромид го поддржува и здравјето на срцето. Кромидот содржи антиинфламаторни и антиоксидантни својства, особено кверцетинот. Дополнително, докажано е дека кверцетинот помага во намалување на триглицеридите и намалување на нивото на холестерол, известува Health Eating.

Kорисно за здравјето на очите
Кромидот е корисен и за одржување на добар вид. Кромидот е богат со сулфур, кој е важен за производството на глутатион, еден од најмоќните антиоксиданси во телото. Овој антиоксиданс, особено, е од суштинско значење за здравјето на очите, помагајќи да се спречи макуларна дегенерација, катаракта и глауком поврзана со возраста.

Исто така, постојат одредени потешкотии во секојдневното консумирање кромид. Иако е корисен за добрите бактерии во цревата, лукот може да предизвика дигестивни непријатности кај некои луѓе, како што се надуеност, грчеви во стомакот, особено кај оние со синдром на нервозно дебело црево (IBS). Затоа, лицата со дигестивни проблеми треба да го ограничат својот внес или да се одлучат за варен кромид.

Исто така, кромидот е „пријател“ на лошиот здив. Поради високата содржина на сулфур што го содржи, може да предизвика непријатен мирис од устата.