Ревијата на Диор во Шпанија блескаше со ноти на фламенко (фото)


Шпанија– Ревијата во живо на Кристијан Диор во шпанскиот град Севиља во четвртокот вклучуваше шарена прослава на фламенкото. Настанот е еден од неколкуте што го означуваат враќањето на луксузните етикети на модната писта по период на мирување за време на пандемијата со Ковид-19.
Настанот во историската градска Плаза де Еспана ја прикажа новата колекција на францускиот бренд „Крузер 2023“, вклучително и изгледи што ја евоцираа војвотката од Алба, најтитуларниот аристократ во светот и модна икона на фламенко со децении во Севилската Ферија де Абрил до неајзината смрт во 2014 година.
Италијанскиот креативен шеф на Диор, Марија Грација Кјури, изјави за Ројтерс дека ревијата и колекцијата вклучуваат неколку соработки, вклучително и една со шпанската кореографка Бланка Ли. Кјури рече дека другите соработки произведуваат поединечни предмети, како што се шапки, и како што го нарече методот на везење „многу уникатен и висока мода“ со конец направен од „вистинско сребро и вистинско злато“. „Никогаш не сум говидел, ниту во Париз, ниту во Италија и не во Индија“, рече Кјури. 

Ел Мекферсон
Кјара Ферањи