„Престанете да не силувате“: Гола активистка во боите на украинското знаме испрати силна порака од Кан 


Франција– Гола активистка ја прекина премиерата на црвениот тепих на 75-тиот годишен филмски фестивал во Кан .

За време на прикажувањето на новиот филм на Идрис Елба и Тилда Свинтон „Три илјади години копнеж“ на режисерот Џорџ Милер, жена истрчала на црвениот тепих пред камерите и се соблекла. Нејзините гради беа обоени со сино-жолтото знаме на Украина со зборовите „Престанете да не силувате“. Таа имала и крваво црвена боја во форма на отпечатоци од раце околу нејзината долна облека.

Како што се гледа на видеото споделено на Твитер од Кајл Бјукенан од The ​​New York Times, жената врескала додека била придружувана од обезбедувањето.

Бјукенан со видеото напиша дека „жената пред мене ја соблече целата облека (покриена со боја на телото) и падна на колена врескајќи пред фотографите. Обезбедувањето на фестивалот  ја покриваа во капут и ми ја блокираа камерата од снимањето“.

Портпаролот на Канскиот филмски фестивал не одговори веднаш на барањето на PEOPLE за коментар.
Во вторникот, украинскиот претседател Володимир Зеленски им се обрати на присутните на церемонијата на отворањето на францускиот филмски фестивал, добивајќи овации додека зборуваше за истрајноста и моќта на правењето филмови. Неговите забелешки доаѓаат додека Русија и Владимир Путин ја продолжуваат инвазијата на Украина.

„Продолжуваме да се бориме. Немаме друг избор освен да продолжиме да се бориме за нашата слобода“, рече Зеленски (44), преведен на англиски, според Variety. Тој исто така додаде: „Сигурен сум дека диктаторот ќе загуби. Ќе победиме во оваа војна. Слава на Украина“.

Според Асошиетед прес, тој додаде: „Ни треба нов Чаплин кој ќе покаже дека филмот на нашето време не молчи. Денес филмот не молчи. Запомнете ги овие зборови… Моќта што ја зедоа од луѓето ќе бидат вратени на народот“.

Кан годинава ги бојкотираа руските делегации да учествуваат на гала настанот. Тие рекоа, според Холивуд репортер, „Додека светот е погоден од тешка криза во која дел од Европа се наоѓа во воена состојба, Канскиот фестивал сака да ја даде сета своја поддршка на народот на Украина и сите што се на нејзина територија“.

„Колку и да е скромно, ние ги здружуваме нашите гласови со оние кои се противат на оваа неприфатлива ситуација и го осудуваме односот на Русија и нејзините лидери“, продолжија тие. „Нашите мисли се особено насочени кон украинските уметници и професионалци од филмската индустрија, како и нивните семејства чии животи сега се во опасност. Кан, кој дојде со дела кои кажуваат многу за историјата и сегашноста на Украина“.

Во соопштението се додава: „… Освен ако војната не заврши во услови што ќе го задоволат украинскиот народ, одлучено е дека нема да ги поздравиме официјалните руски делегации ниту да прифатиме присуство на кој било поврзан со руската влада“.

„Меѓутоа, би сакале да ја поздравиме храброста на сите оние во Русија кои ризикуваа да протестираат против нападот и инвазијата на Украина“, продолжи соопштението од Кан. „Меѓу нив има уметници и филмски професионалци кои никогаш не престанале да се борат против современиот режим, кои не можат да се поврзат со овие неподносливи дејства, и оние кои ја бомбардираат Украина.

„Лојален на својата историја која започна во 1939 година како отпор кон фашистичката и нацистичка диктатура, Канскиот фестивал секогаш ќе им служи на уметниците и професионалците од индустријата кои го креваат својот глас за да го осудат насилството, репресијата и неправдите, со главна цел да го бранат мирот и слободата. “, се заклучува во соопштението.

Нападот на Русија врз Украина продолжува откако нивните сили започнаа голема инвазија на 24 февруари – првиот голем копнен конфликт во Европа во последните децении. Деталите за борбите се менуваат од ден на ден, но стотици цивили веќе се пријавени за мртви или ранети, вклучувајќи и деца. Милиони Украинци исто така побегнаа, соопштија Обединетите нации.