Пекол во Њу Делхи: Температурата стигна до 50,5 Ц


Деца се разладуваат од подвижни прскачи на вода (Фото: АФП)

 

Температурите во Делхи достигнаа рекордно високо ниво од 50,5 степени Целзиусови, а властите предупредија на недостиг на вода во главниот град на Индија.

Индискиот метеоролошки оддел (ИМД), кој извести за „услови со тешки топлотни бранови“, ја забележа температурата во предградието Мунгешпур во средата попладне, со што за прв пат во градот беше надмината точката од 50 степени Целзиусови.

Температурата беше повеќе од девет степени повисока од очекуваното, соопшти ИМД и дојде на вториот ден на рекордно горештини. Во вторникот во Мунгешпур и Нарела беше забележана максимална температура од 49,9 степени Целзиусови, соборувајќи го рекордот од 2002 година од 49,2 степени Целзиусови.

ИМД предупреди на влијанието на топлината врз здравјето, особено на децата, постарите лица и оние со хронични заболувања. Предупредувањето предупредува дека постои „многу голема веројатност за развој на топлотна болест и топлотен удар во сите возрасти“, со „потребна екстремна грижа за ранливите луѓе“.

На Индија не ѝ е непозната зголемената летна температура. Годините на научни истражувања покажаа дека климатската криза предизвикува топлотните бранови да станат подолги, почести и поинтензивни.

Градските власти предупредија на ризикот од недостиг на вода, бидејќи главниот град тоне. Министерот за вода, Атиши Марлена, повика на „колективна одговорност“ за запирање на непотребното користење на водата, објави во средата весникот „Тајмс оф Индија“.

Топлотниот бран незапирливо се зголемува со недели, но и покрај тоа жителите беа шокирани од условите во вторникот и средата. Луѓето раскажуваа дека прстите се изгорени од допирање на воланот на автомобилот, а водата од чешма излегувала на температура на вриење.

„Да се ​​тушираш е речиси губење време“, рече Аруна Верма, професорка по хемија. „Излегуваш од тоа и веднаш повторно си целосно испотен “.

Весниците објавија препораки што треба и што не треба да се правиврз основа на советите на лекарите. Луѓето беа повикани да останат во затворени простории и да носат лесна, широка памучна облека – совет што е невозможно да го следат голем дел од работната сила во градот, вклучително и работниците и продавачите на пазари.

Исцрпувачки беше и за политичарите кои се обраќаа на митинзи во големите жештини како дел од тековните општи избори, како и за нивната публика. Политичките партии ги повикаа оние што ќе излезат да донесат влажни крпи, дополнителна вода за повторно да ги навлажнат откако ќе се исушат и пакети со соли за орална рехидратација.

Многумина ги обвинуваат високите температури жешките ветрови од државата Раџастан, каде температурите во вторникот исто така достигнаа 50,5 степени Целзиусови.

Во болницата СМС во главниот град на Раџастан, Џајпур, толку многу тела на жртви од жештината пристигнаа во мртовечницата што нејзиниот капацитет е надминат. Полицијата во градот вели дека многу од жртвите се сиромашни работници, кои немаат друг избор освен да работат надвор, и бездомници.

Пустинскиот регион Фалоди во Раџастан го држи рекордот на топлина на сите времиња во земјата, достигнувајќи 51 Целзиусови степени во 2016 година.

Индијците кои можат да си дозволат да избегаат од пеколот во градовите побегнаа во поладни места во планините. Но, дури и Кашмир кој е како алпски регион, познат како „Швајцарија на истокот“, е погоден од невиден топлотен бран. (АФП)