Кој е регионот Приднестровје во Молдавија и зошто растат таму тензиите

Прорускиот регион од 420.000 души е отцепен од Молдавија. Русија таму има 1.500 војници и плус 1.400 која го чува огромното депо на муниција од советско време. Регионот е многу сиромашен


Тролејбус поминува покрај билбордот во главниот град Тираспол на кој е грбот на отцепениот молдавски регион (Фото: Ројтерс)

 

КИШИНЕВ – Тензиите се зголемуваат во отцепениот молдавски регион Придњестровје, во непосредна близина на Украина, каде што властите велат дека експлозии ги погодиле радио антените и седиштето на државната служба за безбедност во рок од еден ден.

Еве зошто регионот се појавува како можна нова жешка точка во војната во Украина.

ШТО Е ПРИДНЕСТРОВЈЕ?

Регионот, во кој главно се зборува руски, се отцепи од тогашната советска Молдавија во 1990 година. По распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година, проруските сепаратисти водеа крвава војна со молдавските владини сили.

Русија, која веќе имаше трупи таму, помогна да се стави крај на борбите и регионот стана еден од неколкуте „замрзнати конфликти“ во поранешниот советски регион.

Приднестровје е сиромашен регион и многу се потпира на рускиот гас. Името го добива по реката Днестар, која го дели од остатокот од Молдавија.

Има своја валута и војска, околу 7.500 луѓе. Фудбалскиот тим Шериф од главниот град во регионот Тираспол, го победи Реал Мадрид во групната фаза од фудбалската Лига на шампиони минатата година.

Ниту една земја не ја признава независноста на територијата, која се наоѓа до  југозападниот дел на Украина и сè уште го користи советскиот комунистички чекан и срп како државен амблем.

Во регионот живеат околу 420.000 луѓе, а некои имаат повеќе од еден пасош. Околу 220.000 имаат молдавско државјанство, 240.000 имаат руско државјанство и 130.000 имаат украинско државјанство.

ЗОШТО РЕГИОНОТ Е ВО ФОКУСОТ?

Москва држи 1.500 мировници на територијата, како и 1.400 војници кои го чуваат огромното складиште за оружје што е таму од распадот на Советскиот Сојуз.

Присуството на руски војници ги зголеми стравувањата дека Москва би можела да го искористи Приднестровје како лансирно поле за некој вид напад на западот на Украина, додека Киев се стреми да ја одбие новата офанзива на Москва на исток.

На 23 април, висок руски воен функционер рече дека втората фаза од, како што ја нарекува Москва нејзината „специјална воена операција“ вклучува план за преземање целосна контрола врз јужна Украина и подобрување на нејзиниот пристап до Приднестровје.

Русија веќе ја презеде контролата врз делови од југот на Украина, но за да стигне до Трансднестров ќе мора да помине низ Миколаев и Одеса, големи градови кои остануваат цврсто во рацете на Украина.

Украинските власти рекоа дека Москва би можела да организира напади со „лажна тревога“ – дизајнирани да изгледаат како да ги извршил некој друг освен лицето или групата одговорна за нив – во регионот што може да послужи како изговор за руска воена акција.

Сепаратистичките власти оваа недела соопштија дека неколку експлозии урнале две радио антени кои се емитуваат на руски и го погодиле Министерството за државна безбедност. Тие рекоа дека имало уште еден напад врз воена единица. Сепаратистите ја обвинија Украина, која негира каква било поврзаност со инцидентите.

Украинското министерство за надворешни работи во вторникот изрази загриженост за ситуацијата во Придњестровје и ги осуди, како што рече, руските обиди да го вовлече регионот во руската војна против Украина.

Молдавските власти се вознемирени и секогаш се чувствителни на какви било знаци на влошување на безбедноста во Приднестровје.

Во вторникот, претседателката на Молдавија рече дека нападите се обид на провоените фракции да поттикнат тензии.

Кремљ соопшти дека е сериозно загрижен од вестите од Приднестровје, но руското Министерство за надворешни работи рече дека Москва сака да избегне сценарио во кое мора да интервенира во регионот, објави новинската агенција РИА. (Ројтерс)