Ќе има ли воопшто украинска контраофанзива?

Западните тенкови веќе пристигнуваат во Украина. Колку е таа подготвена да изврши офанзиви на повеќе места, а не само на едно


Украински војници на позиции во близина на Бахмут (Фото: АП)

 

Најголемиот вооружен конфликт во Европа од Втората светска војна е на прагот да влезе во нова фаза во наредните недели.

Без сугестија за преговарачки крај на 13-месечните борби меѓу Русија и Украина, украинскиот министер за одбрана минатата недела рече дека пролетната контраофанзива би можела да започне веднаш во април.

Киев се соочува со клучното тактичко прашање: како може украинската војска да ги протера силите на Кремљ од земјата што ја окупираат? Украинскиот претседател Володимир Зеленски работи напорно за да ги задржи своите војници и пошироката јавност мотивирани за долга борба.

Еве поглед на тоа како еволуираа борбите и како може да се одвива пролетната кампања:

КАКО ВОЈНАТА СТИГНА ТУКА?

Русија ја започна својата целосна инвазија на Украина на 24 февруари 2022 година, но нејзините напади не постигнаа некои главни цели и го загубија моментот до јули. Украинските контраофанзиви вратија големи области од август до ноември.

Тогаш борбите се заглавија во статични битки за време на горчливата зима и во калливото, рано пролетно затоплување.

Сега, Киев може да ги искористи подобрените временски услови за да ја искористи иницијативата на бојното поле со нови серии западно оружје, вклучувајќи голем број тенкови и свежи трупи обучени на Запад.

Но, руските сили се длабоко вкопани, лежат во заседа зад мински полиња и долги километри ровови.

КАКО ПОМИНА РУСИЈА ДОСЕГА?

Војната ги откри засрамувачките недостатоци во воената моќ на Кремљ.

Неуспесите на бојното поле вклучуваат неуспех на Русија да стигне до Киев во раните денови на инвазијата, нејзината неспособност да задржи некои области и неуспехот да го заземе разурнатиот источен град Бахмут и покрај седуммесечните борби. Пропаднаа и обидите да се скрши украинската волја за борба, како што е немилосрдното бомбардирање на електричната мрежа на земјата.

Московските разузнавачки служби лошо ја процениле решителноста на Украина и одговорот на Западот. Инвазијата, исто така, ги исцрпи руските воени ресурси, предизвикувајќи тешкотии со снабдувањето со муниција, моралот и бројот на војници.

Рускиот претседател Владимир Путин, очигледно загрижен дека војната може да ја намали јавната поддршка за неговата влада, избегна сеопфатен притисок за победа преку задолжителна масовна мобилизација.

„Русите немаат крај на проблемите“, рече Џејмс Никси, директор на програмата Русија и Евроазија во Чатам хаус, тинк-тенк во Лондон.

Сфаќајќи дека не може да победи во војната во скоро време, Путин има за цел да ги оттргне и да ги одолговлекува борбите со надеж дека поддршката од Западот за Киев на крајот ќе попушти, рече Никси.

Руската стратегија е дизајнирана „да го натера Западот да потклекне“, рече тој.

ШТО Е СЛЕДНО ЗА УКРАИНЦИТЕ?

Украинската војска ја започнува сезоната со наплив на моќно оружје.

Германија оваа недела соопшти дека и ги испорачала 18-те тенкови „Леопард 2“ што ги ветила на Украина. Полска, Канада и Норвешка исто така ги предадоа своите вети тенкови „Леопард“. Пристигнаа и британските тенкови „Челинџер“.

Украинскиот министер за одбрана, Олексиј Резников, изјави дека се надева оти западните партнери ќе достават најмалку два баталјони од германското производство „Леопард 2“ до април. Тој, исто така, очекува шест или седум баталјони тенкови „Леопард 1“, со муниција, од коалиција на земји.

Исто така, ветени се американските тенкови „Абрамс“ и француските лесни тенкови, заедно со украинските војници неодамна обучени за нивна употреба.

Западната помош беше од витално значење во зајакнувањето на остриот отпор на Украина и обликувањето на текот на војната. Зеленски признава дека без помош на САД, неговата земја нема шанси да надвладее.

Новите залихи, вклучувајќи хаубици, противтенковско оружје и 1 милион парчиња артилериска муниција, ќе додадат повеќе мускули на украинската војска и ќе ѝ дадат поголем удар.

„Огромен број тенкови може да внесе подлабок клин во руските позиции“, рече Никси.

Во нивната контраофанзива, украинските сили ќе бараат да го пробијат копнениот коридор меѓу Русија и анектираниот полуостров Крим, движејќи се од Запорожје кон Мелитопол и Азовското Море, според украинскиот воен аналитичар Олех Жданов.

Доколку успеат, Украинците „ќе ги поделат руските трупи на две половини и ќе ги прекинат линиите за снабдување на единиците што се наоѓаат подалеку на запад, во правец на Крим“, рече Жданов.

ШТО МОЖЕ ДА БИДЕ КРАЈОТ НА ИГРАТА?

Институтот за проучување на војната, тинк-тенк со седиште во Вашингтон, смета дека Украина ќе треба да започне серија контраофанзиви, а не само една, за да стекне предност.

Операциите би имале „двојна цел да го убедат Путин да прифати компромис со преговарање или да создаде воена реалност доволно поволна за Украина, така што Киев и неговите западни сојузници потоа можат ефективно да го замрзнат конфликтот сами, без оглед на одлуките на Путин“, се вели во оценка на институтот објавена оваа недела.

Никси не се сомнева дека секоја страна ќе продолжи да „откинува парчиња една од друга“ во текот на следните месеци со надеж дека ќе добие предност на преговарачката маса.

Следните недели можат да бидат клучни: ако Киев не успее да постигне напредок на бојното поле со оружјето што го испорачува Западот, сојузниците може да не сакаат да му испратат повеќе од скапиот хардвер. (АП)