Роботи ќе ги заменат телевизиските водители


Човеколик робот по име Ерика би можела да стане првата телевизиска водителка во историјата на роботиката. Ерика е еден од роботите најслични на вистински човек, а во април ќе стане водителка на вести во Јапонија. Нејзиниот творец, докторот Хироши Ишигуро, директор на Лабораторијата за интелигентни роботи на Универзитетот во Осака, се обидува да ја донесе …

Роботи ќе ги заменат телевизиските водители Read More »

Windows ја загрозува безбедноста на корисниците со пристап до личните податоци


По долго време, Microsoft реши да го надгради Windows и со тоа да одговори на загриженоста на корисниците за безбедноста на личните податоци. Компанијата Microsoft веќе долго време е под притисок на европските закони, според кои треба да работи транспарентно во врска со податоците кои ги има од своите корисници, а откако се откри кои податоци оперативниот систен …

Windows ја загрозува безбедноста на корисниците со пристап до личните податоци Read More »

Енерџајзер со нов смартфон „Пауер Макс П600С“


Новиот од серијата смартфони што се продаваат под брендот Енерџајзер, наскоро пристигнува на европскиот пазар. Станува збор за „Пауер Макс П600С“ со предна страна која потсетува на ЛГ В-30, но со малку подебел раб. Има 6-инчен екран, резолуција од 2.160 х 1.080 пиксели, две камери од 13 и пет мегапиксели и сензор за отпечаток на …

Енерџајзер со нов смартфон „Пауер Макс П600С“ Read More »

Заев разговараше за можноста за развој на блокчејн технологија со Мајкрософт


Владата на Република Македонија ги разгледува можностите за развој и за апликација на блокчејн технологија, како и за потенцијалите кои стојат пред информатичката компанија Мајкрософт да учестува со проекти во образованието во средното и универзитетското образование. Ова денеска било истакнато на средбата на претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев со извршниот потпретседател на …

Заев разговараше за можноста за развој на блокчејн технологија со Мајкрософт Read More »

Пуштен во употреба часовник кој ќе го мери времето до судниот ден


Часовникот кој мери колку човечката цивилизација е блиска до судниот ден е денес пуштен во употреба, а според британскиот „Индепендент“ тој треба да покаже дали сме во голема опасност. Часовникот е уклучен во Вашингтон и покажува две минути до полноќ, а на церемонијата присуствуваа голем број научници, кои предупредија дека човештвото е блиску до нуклеарна …

Пуштен во употреба часовник кој ќе го мери времето до судниот ден Read More »

Лансиран сателит што наликува на светкава „диско-топка”


Калифорниската компанија „Рокет лаб” во земјината орбита лансираше сателит што наликува на огромна диско-топка и ќе биде најсветкавиот предмет на небото ноќе. Сателитот „Хјуманити Стар“ („Ѕвезда на човештвото“) е лансиран од Нов Зеланд и набрзо се стационионира во орбитата. Основачот на „Токет лаб“, Новозеланѓанецот Питер Бек се надева дека „диско-топката” ќе им укажува на луѓето …

Лансиран сателит што наликува на светкава „диско-топка” Read More »

Џек Ма: Технологијата може да предизвика Трета светска војна


Технологијата би можела да предизвика Трета светска војна, доколку лидерите на земјите не пронајдат начин да соработуваат и да ги ублажат негативните ефекти, изјави денес сопственикот на „Алибаба“, Џек Ма. „Првата технолошка револуција ја предизвика Првата светска војна, а сега кога сме на прагот на нова војна, тоа би требало да биде војна против болестите, …

Џек Ма: Технологијата може да предизвика Трета светска војна Read More »

„Глобал гејм џем“ ќе се одржи по шести пат


„Глобал гејм џем Макеоднија“ (Global Game Jam) годинава ќе се одржи од 26 до 28 јануари во просториите на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство – ФИНКИ. „Глобал гејм џем“ е најголемиот интернационален настан за креирање на игри кој се одржува еднаш годишно, истовремено на повеќе локации низ целиот свет во вид на 48часовен …

„Глобал гејм џем“ ќе се одржи по шести пат Read More »

Фејсбук „измисли“ нова единица-мерка за време


Фејсбук го лансираше својот нов „пронајдок” – единица-мерка за време, наречена „флик“. Се работи за дел од секундата кој е поголем од наносекунда. Всушност, „фликот“ е дефиниран како 705.600.000-ти дел од секундата, додека пак, наносекундата е милијардити дел секунда. Тоа значи дека еден „флик“ е еднаков на 1,41723356 наносекунди. „Flick” е кованица од зборовите „frame” …

Фејсбук „измисли“ нова единица-мерка за време Read More »

Фејсбук во конечна битка против лажните вести


Социјалната мрежа Фејсбук ги повика своите корисници на борба против дезинформациите и да ги препознаваат веродостојните извори. – Премногу сензационализам, дезинформации и поделеност во денешниот свет, оцени извршниот директор на Фејсбиук – Марк Цукерберг додавајќи оти социјалните мрежи им овозможуваат на луѓето да пласираат информации побрзо од кога било. Фејсбук, кој има повеќе од две …

Фејсбук во конечна битка против лажните вести Read More »

Фејсбук ќе ги брише сензационалистичките вести


Социјалната мрежа Фејсбук ги повика своите корисници на борба против дезинформациите и да ги препознаваат „веродостојните“ извори. – Премногу сензационализам, дезинформации и поделеност во денешниот свет, оцени извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг, додавајќи оти социјалните мрежи им овозможуваат на луѓето да пласираат информации побрзо од кога било. Фејсбук, која има повеќе од две милијарди …

Фејсбук ќе ги брише сензационалистичките вести Read More »

„Гардијан“ отсега ќе излегува во таблоиден формат


Британскиот дневен весник „Гардијан“ денеска првпат излезе во формат на таблоид, откажувајќи се од економски причини од берлинер форматот, во кој излегуваше од 2005 година. Берлинер форматот е со страници 315х470 мм, односно е нешто поголем од форматот на таблоидите, кои се со димензија од 290х430 мм. „Гардијан“ ќе ја задржи својата наслова страница во …

„Гардијан“ отсега ќе излегува во таблоиден формат Read More »

Со новите измени на Фејсбук, Цукерберг загуби 3,2 милијарди долари


Цената на акциите на Фејсбук паднаа за 4,5 отсто откако основачот на социјалната мрежа, Марк Цукерберг, објави воведување големи промени во „њузфидот“. Така на Цукерберг, кој поседува 14% од акциите на компанијата, му се намали богатството за 3,2 милијарди долари за само едно деноноќие. За потсетување, креаторот на Фејсбук претходно соопшти дека планира да воведе …

Со новите измени на Фејсбук, Цукерберг загуби 3,2 милијарди долари Read More »

Големи промени на Фејсбук, медиумските содржини ќе бидат намалени


Фејсбук веќе некое време го тестира „Нуз фидот“ и најавува големи промени. Како што пренесува Њујорк тајмс, Марк Цукерберг ќе ја намалува видливота на медиумската содржина и на содржините од команииите, а повеќе ќе ја зголемува видливота на стаусите, фотографиите и видеата од пријателите. Цукерберг смета дека јавните содржини од бизнисите, брендовите и медиумите ги …

Големи промени на Фејсбук, медиумските содржини ќе бидат намалени Read More »

И перењето алишта ќе се прави со „паметна технологија“


Компанијата „Самсунг“ на годинешното шоу за потрошувачка електроника (ЦЕС) во Лас Вегас, ја најави својата нова генерација на машини за алишта, засновани на Квик-Драјв технологија. Новата машина ќе може да се поврзе на интернет и работи на принципот на Самсунг Смарт Тингс еко-системот, што перењето го чини побрзо и поефикасно. Помошниот систем при перењето, наречен …

И перењето алишта ќе се прави со „паметна технологија“ Read More »

За пет години повеќе од 90 отсто од возрасните ќе користат паметни телефони


Користењето паметни телефони расте, и до крајот на 2023 година се очекува повеќе од 90 отсто возрасни во развиените држави да имаат таков телефон, наведува „Дилојт“ во истражување Трендови во областа на технологиите, медиумите и телекомуникациите. Во истражувањето се вели дека 85 отсто од луѓето на возраст меѓу 55 и 75 години ќе бидат сопственици …

За пет години повеќе од 90 отсто од возрасните ќе користат паметни телефони Read More »

Фејсбук направи збрка и почна да објавува телефонски броеви од корисниците


Фејсбук веќе со години наназад од своите корисници при регистрација го бара бројот од мобилниот телефон, првенствено со цел да се интервенира при евентуално заборавање на лозинката, при што централата испраќа СМС порака со нова комбинација. Тоа донекаде и функционира без проблеми. Но, неодамна е откриена грешка во една од алатките за огласување, која може …

Фејсбук направи збрка и почна да објавува телефонски броеви од корисниците Read More »

Русите изгубија, па повторно воспоставија контакт со сателитот „Ангосат 1“


Руската вселенска агенција Енергија успеа да воспостави контакт со сателитот „АнгоСат-1“. Руските научници вчера соопштија дека загубиле контакт со комуникацискиот сателит, кој беше лансиран во вторникот за потребите на Ангола. „АнгоСат-1“ е првиот сателит на Ангола лансиран во Вселената. Ангола и Русија соработуваат на програмата за подобрување на комуникациските врски во африканската држава вредна 300 милиони …

Русите изгубија, па повторно воспоставија контакт со сателитот „Ангосат 1“ Read More »

Иванов ја додели наградата за најуспешно архитектонско дело во 2017


Индустриски објект за полнење и флаширање на природна вода „МАYA“ во село Гари на архитектот Александар Карангелов е најуспешното архитектонско дело во 2017 година. Големата годишна награда што ја доделува Асоцијацијата на архитекти на Македонија, ја врачи претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, кој е покровител на манифестацијата. – Уверен сум дека Големата годишна награда, …

Иванов ја додели наградата за најуспешно архитектонско дело во 2017 Read More »

Ако некој ви го прислушува телефонот, ова се петте знаци што треба да ги препознаете


По што може да препознаете дека Вашиот смартфон го прислушуваат? Има неколку признаци за тоа, кои и не мора ништо да значат, но може да укажат дека Вашите разговори ги слушаат повеќе луѓе отколку што би требало… 1. Кога батеријата на телефонот е загреана и кога тој е исклучен – тоа укажува дека некоја програма …

Ако некој ви го прислушува телефонот, ова се петте знаци што треба да ги препознаете Read More »