Џафери: Ако се укинат патните трошоци на пратениците, ќе барам укинување на службените возила на функционерите


Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се закани дека ако Владата предложи укинување на патните трошоци на пратениците тој ќе излезе со контра предлог, да им се укинат сите службени возила на функционерите, па да одат на работа со тротинет. „Очекувам да не добијам таков предлог од Владата, а поединечно не очекувам некој да се откаже …

Џафери: Ако се укинат патните трошоци на пратениците, ќе барам укинување на службените возила на функционерите Read More »

Џафери најави седница на Собранието за понеделник, за потпретседателите чека писмен предлог


Талат Џафери повика на инвентивност во функционирањето на Собранието, а пред сѐ на комисиите, споменувајќи можност да работат во редуциран состав   Слободанка Јовановска Претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврди дека политичките партии се согласиле околу составот на раководните тела и кој ќе ги предводи, така што тој очекува веќе денес да заврши со работа …

Џафери најави седница на Собранието за понеделник, за потпретседателите чека писмен предлог Read More »

Најавено конституирање на собраниските комисии


Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата се очекува денеска да одржат седница на која треба да се гласа за составот на парламентарните комисии. Претседателот на Комисијата Костадин Костадинов веќе потврди дека парламентарните партии постигнале договор за тоа кој ќе претседава комисиите. Потоа составот на комисиите треба да помине и на пленарна …

Најавено конституирање на собраниските комисии Read More »

Македонските официјални претставници веруваат во изнаоѓање решение со Бугарија, двете страни да излезат победници


Лавина реакции од македонски официјални претставници предизвика вчера изјавата на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, дека Бугарија ќе ја блокира првата меѓувладина конференција на Северна Македонија со ЕУ, ако Мешовитата комисија не постигне согласност за отворените историски прашања. Главно сите сметаат дека ќе се изнајде заедничко решение со Бугарија, во духот на …

Македонските официјални претставници веруваат во изнаоѓање решение со Бугарија, двете страни да излезат победници Read More »

Заев: Државата прогресира, а Мицкоски протестира заради фотелјата


Премиерот Зоран Заев вели дека не гледа „здрава логика“ да се протестира за покачување на струјата. Според него, струјата сега е поевтина во споредба со 2017 година. Во интервјуто на МТВ Заев рече дека просечната сметка за струјата во 2006 година била 822 денари, а во 2017 1.635 денари, односно зголемана за 100 проценти. Премиерот …

Заев: Државата прогресира, а Мицкоски протестира заради фотелјата Read More »

Одлуката за училиштата ќе се раководи од здравјето на децата, вели Заев


  Македонија ги следи искуствата на другите држави околу враќањето на децата во училиштата и одлуката ќе биде донесена  внимателно и со сите премерувања на користа и можните ризици. Во интервју со повеќе новинари на МТВ премиерот Зоран Заев изјави дека ги гледаат искуствата од други земји, како германија или Израел, кои се соочија со …

Одлуката за училиштата ќе се раководи од здравјето на децата, вели Заев Read More »

Димитров: Изјави што може да предизвикаат навреда или вознемиреност кај соседите не помагаат


Договорот за пријателство со соседна Бугарија зборува за заедничка историја што ги поврзува двата народа. Во 21 век во Европа, правото на самоопределување и самоизјаснување не може да биде спорно, изјави за Радио Слободна Европа вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, по изјавата на бугарскиот министер за одбрана Красимир Карачанов дека Бугарија ќе ја блокира …

Димитров: Изјави што може да предизвикаат навреда или вознемиреност кај соседите не помагаат Read More »

ВМРО-ДПМНЕ бара Јавното обвинителство да реагира за можен поткуп од Дака


Александар Велјановски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, побара од Јавното бвинитечлство да отвори страга кај кого завршиле, според него, ветените 4 милиони евра поткуп што Дака му ги вети на Кичеец  за ШИК Јелак. -Вкупно 300.000 евра, гратис 2.000 квадрати, 2 милиони евра откако работата ќе биде завршена и уште два милиони евра за друг, ова е …

ВМРО-ДПМНЕ бара Јавното обвинителство да реагира за можен поткуп од Дака Read More »

Рускоска го тужи ВМРО-ДПМНЕ и бара отштета од 10 илјади евра, ќе ги донира за СОС Детско село


Парите од тужбата за клевета против ВМРО-ДПМНЕ, ако ги добијам, ќе ги донирам за СОС Детското село, најави денеска шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. Прво, нагласи таа, побарав извинување и повлекување на спотовите додека траеше предизборната камања. – Тоа не се случи и од тие причини преку адовокат …

Рускоска го тужи ВМРО-ДПМНЕ и бара отштета од 10 илјади евра, ќе ги донира за СОС Детско село Read More »

Постигнат договор помеѓу парламентарните партии за распределба на комисиите во Собранието


Најверојатно утре ќе заседава собраниската Комисијата за прашања на изборите и именувањата со која претседава пратеникот Костадин Костадинов, од СДСМ и на која на дневен ред ќе биде составот на парламентарните комисии. Костадинов за МИА потврди дека пратениците во Собранието постигнале договор за тоа која пратеничка група со која комисија ќе претседава. Пратениците од СДСМ …

Постигнат договор помеѓу парламентарните партии за распределба на комисиите во Собранието Read More »

Продолжува засилената комуникација со Бугарија, низ дијалог чија основа е взаемно почитување


Република Северна Македонија како и досега, ќе продолжи со засилена комуникација и консултација на политичко ниво со Република Бугарија и со сите релевантни чинители во ЕУ контекст, при што клучната порака ќе биде дека беше започнат исклучително важен и сложен процес на дијалог кој претполага зближување и градење пријателство, низ заемно почитување, како две соседни …

Продолжува засилената комуникација со Бугарија, низ дијалог чија основа е взаемно почитување Read More »

РКЕ се пожали кај ЕЗ, ЕУ и САД дека ВМРО-ДПМНЕ и врши директен притисок


Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги соопшти дека ги информирала Секретаријатот на Енергетската заедница во Виена, како и дел од меѓународните дипломатските претставници во земјава во врска со последните случувања во земјава поврзани со одлуката од 21 јули 2020 година за одобрување на регулираниот максимален приход и цени на пресметковните елементи за вршење на …

РКЕ се пожали кај ЕЗ, ЕУ и САД дека ВМРО-ДПМНЕ и врши директен притисок Read More »

Евроамбасадорот Жбогар заминува, доаѓа Дејвид Гер


Евроамбасадорот Самуел Жбогар, синоќа по повод неговото заминување од функција одржа прием, на кој присуствуваа високи функционери. Премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук профил му порача на Жбогар дека неговата поддршка, неговото пријателство, искуство и трпение биле драгоцен стимул и партнер за нивната работа како Влада. – Му благодарам за неговиот неизмерен придонес во зајакнувањето …

Евроамбасадорот Жбогар заминува, доаѓа Дејвид Гер Read More »

Маричиќ со Здравев разговараше за прочистување на судството


Зајакнување на одговорноста на судиите и прочистување на судството, беше една од темите на разговор на денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев. На средбата со претседателот на Судскиот совет, министерот Маричиќ, како што соопшти неговиот кабинет,  дискутираше околу спроведувањето на Законот за Судскиот совет, како и …

Маричиќ со Здравев разговараше за прочистување на судството Read More »

Каракачанов сака да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ


Бугарија ќе ја блокира првата меѓувладина конференција на Северна Македонија со ЕУ, ако мешовитата комисија не постигне согласност за отворените историски прањања, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов. Тој во изјава за ТВ 24 вели дека македонската дипломатија веќе три години откако е потпишан Договорот за добрососедство одбегнува решавање на проблемите и …

Каракачанов сака да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ Read More »

Маричиќ: Оваа структура на ВМРО-ДПМНЕ не ја интересира правда


Оваа структура на ВМРО-ДПМНЕ покажа на дело дека за правда не е заинтересирана. Три години господинот Мицкоски имаше подадена рака за многу законски проекти за реформа на правосудството, вели новиот министер за правда, Бојан Маричиќ за Дојче веле. -Секако, опозицијата има право да протестира кога сака и каде сака. Тоа е плод на нашата демократија. …

Маричиќ: Оваа структура на ВМРО-ДПМНЕ не ја интересира правда Read More »

На протестот нападната екипата на Ал Џезира


Новинарската екипа на „Ал Џезира“, која известувала од протестот кој попладнево го организираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ, била физички нападната за време на известувањето. „Нè нападнаа со колегата снимател. Ми го турнаа микрофонот на земја додека снимав изјава, претходно ме прашаа дали сум од Ал Џезира и тоа беше повод за нападот“, напиша на социјалната мрежа Фејсбук, …

На протестот нападната екипата на Ал Џезира Read More »

Москва му честиташе на Заев за новата влада


Стратешки интерес на Северна Македонија се членството во НАТО и интеграциите во ЕУ, но нашата земја го почитува традиционалното пријателство со Руската Федерација и соработката во областите од заемен интерес за граѓаните, како што се економијата и културата, рече премиерот Зоран Заев на денешната средба со рускиот амбасадор, Сергеј Баздникин. На средбата, како што соопшти …

Москва му честиташе на Заев за новата влада Read More »

За СДСМ протестот на опозицијата бил дебакл


СДСМ реагираше на вчерашниот протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, оценувајќи дека тој се претворил во дебакл. -На помалку од два месеци од изборите, Христијан Мицкоски доживеа уште еден пораз од граѓаните. Со денешниот дебакл од протест, Мицкоски уште еднаш ја потврди титулата губитник затоа што освен стотина негови приврзаници, сите останати му го свртеа грбот.Тоа е …

За СДСМ протестот на опозицијата бил дебакл Read More »

Дисидентите до Мицкоски: Ова беше најтажен протест во историјата на партијата


Членовите на ВМРО-ДПМНЕ што стојат зад барањето за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ и за оставка на лидерот Христијан Мицкоски го оценија вечерниот протест на партијата како најтажен протест  во нејзината историја, бидејќи се собрале помалку членови од протестот  за струјата на граѓанската иницијатива „Доста е“. -Сеуште актуелниот Претседател на ВМРО-ДПМНЕ го одржа најтажниот протест во …

Дисидентите до Мицкоски: Ова беше најтажен протест во историјата на партијата Read More »