Шилегов во Париз прима и дели совети за паркирање


Градоначалникот Петре Шилегов е во работна посета на Виена и денеска се сретнал со неговиот колега д-р Михаел Хојпл. На средбата, градоначалниците дискутирале за развојните визии на новото градско раководство, како и за идеите и праксата што Виена може да му ги пренесе на Скопје на ова поле. Од Град Скопје информираат дека на средбата …

Шилегов во Париз прима и дели совети за паркирање Read More »

Град Скопје демантира дека 50-ка не оди повеќе во ГТЦ


Градот Скопје остро ги демантира наводите и дезинформациите објавени  вчера  дека кратко по враќањето на 50 во ГТЦ, оваа постојка повторно е затворена, со оценка дека се  манипулира јавноста. „Ве информираме дека пренасочувањето на движењето на автобусот со број 50 е привремено заради изведување градежни работи, односно се врши реконструкција на улицата којашто минува под …

Град Скопје демантира дека 50-ка не оди повеќе во ГТЦ Read More »

Долгот за вода ќе се плаќа на рати и без камати


  Од 1 април скопјани што имаат неплатени сметки кон ЈП „Водовод и канализација“ ќе можат да се раздолжат на рати. Ваква одлука неодамна донел управниот одбор на претпријатието со цел да ја зголеми наплатата, а истовремено да им излезе во пресрет на граѓаните. Бројот на ратите ќе зависи од висината на долгот. На две …

Долгот за вода ќе се плаќа на рати и без камати Read More »

Центар го запре уривањето на барокот на ТЦЦ „Плаза“


Градежниот инспектор на Општина Центар пред неколку часа дал усна наредба да запре уривањето на барокната фасада на ТЦЦ „Плаза“ кое од утринава самоиницијативно го започнал инвеститорот. За кусо време, граѓани алармирале во Општина дека поради градежните зафати се кревала огромна прашина, а истовремено била поткопана и улицата. Неколку граѓани реагирале дека во прашање била …

Центар го запре уривањето на барокот на ТЦЦ „Плаза“ Read More »

Автобусот со број „50“ повторно не вози низ ГТЦ


Автобусот со број „50“ повторно не поминува низ ГТЦ. Само еден месец откако на голема врата профункционира постојката во подрумот на трговскиот центар, од утринава таа е исклучена од системот. Корисниците на апликацијата „ЈСП во движење“ добиле известување дека поради градежни работи „50“ нема да застанува на постојката во ГТЦ се до наредното известување. Од …

Автобусот со број „50“ повторно не вози низ ГТЦ Read More »

Деца од Македонија донираат коса за болни од рак во Холандија


Малата надежна балерина, велешанката Бојана, пред две години не се двоумела дали да ја потстрижи својата долга коса, иако за една балерина пунџата е дел од имиџот. Фактот дека таа ќе се искористи за перика и ќе му биде донирана на дете што останало без коса поради хемотерапија бил пресуден Бојана да се вклучи во …

Деца од Македонија донираат коса за болни од рак во Холандија Read More »

Покрај пајтонот, курбан ќе оди и дел од „Паркови и зеленило“


  Градоначалникот Петре Шилегов не се откажува од идејата да го тргне пајтонот од скопските улици, атракција која според многумина и некогаш била белег на главниот град. Заедно со него планира да го згасне и ДООЕЛ „Луна“, кое е основано пред неколку години од ЈП „Паркови и зеленило“, а под негова надлежност се липицанерите и …

Покрај пајтонот, курбан ќе оди и дел од „Паркови и зеленило“ Read More »

Чаир ќе троши илјадници евра за ексклузивни пенкала и јакни


Набавка и печатење на ексклузивни пенкала, слушалки за мобилен, торба за велосипед, пролетни јакни, се само дел од огласот за набавка што вчера го распиша Општина Чаир со проценка дека за тоа ќе треба да плати нешто повеќе од 70.000 евра без ДДВ. За каква цел и за кого ќе бидат наменети производите, вчера не …

Чаир ќе троши илјадници евра за ексклузивни пенкала и јакни Read More »

Цела година дотурот на стока во Центар нема да смее да се врши од 7.30 до 18 часот


Дотурот на стока во центарот на Скопје и понатаму ќе биде забрането да се врши во период од 7.30 до 18 часот и тоа до крајот на годинава, одлучи Советот на Град Скопје. Практично, Советот ја продолжи важноста на одлуката која стартуваше на почеток на годинава како една од мерките против загадувањето. Одлуката се однесува …

Цела година дотурот на стока во Центар нема да смее да се врши од 7.30 до 18 часот Read More »

Педесетина граѓани даруваа крв во Карпош


Педесетина граѓани денеска даруваа крв во рамки на 38-та крводарителна акција што се одржа во Општина Карпош. Крв даруваше и градоначалникот Стефан Богоев, кој на редовните крвотарители им врачи плакети и благодарници за нивната несебичност и хуманост. Признание доби Асани Ајриз, за јубилејното 100-то дарување крв, Драган Арсовски за 75-то дарување, како и Денис Бошковски, …

Педесетина граѓани даруваа крв во Карпош Read More »

Во Автокоманда поставена еко зоната на „Нула отпад“


Во населбата Автокоманда во општина Гази Баба денеска се постави еко зоната на „Нула отпад“. – Здравјето, односно здравата животна средина во која живееме сега ние, а во иднина и нашите поколенија е од суштинско значење. Со брзиот развој на технологијата доаѓа и до големи количини на електричен и електронски отпад кој иако навидум изгледа …

Во Автокоманда поставена еко зоната на „Нула отпад“ Read More »

На 12 и 13 мај ќе се одржи петти по ред Цветен фестивал


На 12 и 13 мај ќе се одржи јубилејниот, петти по ред „Скопски цветен фестивал“. И годинава фестивалот ќе се одржи во Градски парк, под покровителство на Град Скопје, а во организација на ЈП „Паркови и зеленило“. „Ќе го славиме цвеќето, природата и животот под мотото ‘Во боите на виножитото‘. Пријавувањето на учесниците е во …

На 12 и 13 мај ќе се одржи петти по ред Цветен фестивал Read More »

Снегот скрати и укина повеќе линии на ЈСП


Поради снегот денеска во Скопје повеќе градски и приградски автобуски линии се скратени. Не сообраќа автобусот до Нерези (Македонско село) и приградските линии 64, 80, 80а и 180. Како што соопшти ЈСП „Скопје“, автобусот со број 3 место до „Панорама“ сообраќа до Клинички центар, а 16 место до Пржино сообраќа до црквата „Св. Петка“. Автобусот со број …

Снегот скрати и укина повеќе линии на ЈСП Read More »

Се градат пристапни рампи во училиштето „Христијан Тодоровски Карпош“


Општина Карпош денеска почна да гради пристапни рампи за лица со посебни потреби во основното училиште „Христијан Тодоровски Карпош” во населбата Карпош 1. Предвидено е да се изградат пет рампи, четири ќе бидат поставени на влезовите на објектот, а една во внатрешниот дел во училиштето.

Пријавете ѓубре во Центар преку смс или вибер


Под мотото „Чист Центар е наш заеднички сон. Со цел да да го оствариме мораме да работиме сите заедно“, Општина Центар започнува кампања за ставање крај на комуналните проблеми на нејзино подрачје. Во оваа кампања токму жителите ќе го имаат клучниот придонес за чистење на Центар, посочуваат од Општината. Ги повикуваат граѓаните да пријавуваат ѓубре, …

Пријавете ѓубре во Центар преку смс или вибер Read More »

Работилници за еднаков пристап на финансирање на НВО


Во просториите на Општина Аеродром се одржа првата од трите работилници за изработка на методологија за поддршка на НВО секторот и граѓанските организации. Конкретно, се креираат структурирани и транспарентни процедури, кои ќе овозможат еднаков пристап до финансирање на граѓанските организации од Буџетoт на Општина Аеродром. Целта на овој проект е да се утврди методологија со …

Работилници за еднаков пристап на финансирање на НВО Read More »

Утре без струја корисници во Кисела Вода и Центар


Утре без струја од 08:30 до 14 часот ќе бидат корисниците  од ул. Дренак во општина Кисела Вода, а од 08:30 до 15  часот корисници од улиците „Владимир Назор“, „Кумровец“ и „Ѓорѓи Абаџиев“  во општина Центар, сооопшти Регионалниот центар за управување со кризи Скопје.

Автобусот на линија „50“ повторно ќе вози низ ГТЦ


Од утре повторно автобусите ќе минуваат на постојката во подрумот на Градски трговски центар. Засега, таму ќе се врати само автобусот со број „50“, но не и „57“ како некогаш. На линијата ќе возат 10 автобуси, од украинските. Постојката беше надвор од употреба, бидејќи двокатните автобуси не може да минуваат низ подрумот. Сегашното раководство на …

Автобусот на линија „50“ повторно ќе вози низ ГТЦ Read More »

Нови 25 корпи за ТЦ „Лептокарија“


Трговскиот центар „Лептокарија“ во Карпош 3 ќе добие нови корпи. Општинарите денеска почнаа со монтажа на корпите. Планирано е да се постават 25 нови и тоа на местото на старите оштетени и украдени.

Бесплатни прегледи и пливање за децата со деформитети на ‘рбетот


Во Општина Карпош започнуваат бесплатни прегледи за рано откривање на деформитети на ‘рбетниот столб кај учениците од шесто до деветто одделение. Учениците кај кои ќе бидат утврдени деформитети, ќе можат три пати неделно, бесплатно да вежбаат во базенот на Институтот за физикална медицина и рехабилитација. Станува збор за проект на Општината во соработка со ЈЗУ „Институт …

Бесплатни прегледи и пливање за децата со деформитети на ‘рбетот Read More »