Ќе има казни за палење бадникарски огнови


Палењето огнови на отворено, па макар и за бадник е строго забрането и е казниво според законот, предупредуваат градските власти. Во дописот испратен до „Независен весник“, се апелира кон воздржување, бидејќи директно влијае врз нашето здравје. „Една од првите мерки на Град Скопје и градоначалникот Шилегов за справување со големите загадувања на воздухот во градот …

Ќе има казни за палење бадникарски огнови Read More »

Македонија пред клучна година, планот 3-6-9 стагнира


Македонија се наоѓа пред клучна година, кога се во прашање евроатлантските интеграции. Година во која, како што најави премиерот Зоран Заев, но и вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, ќе треба да се решат битни и крупни прашања, меѓу кои е прашањето за името, како и реализирање на реформите што официјален Брисел ги побара од Македонија. Амбициозниот …

Македонија пред клучна година, планот 3-6-9 стагнира Read More »

Божиќна порака на поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан


Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан упати божикна порака по повод претстојниот празник Рождество Христово – Божик. – Денес не само што си спомнуваме за едно раѓање од пред две илјади години, туку и самите учествуваме во прерадосниот настан на рождеството на Синот Божји, Господ Исус Христос. Денес и ние со ангелите го објавуваме …

Божиќна порака на поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан Read More »

Заев за грчка Алфа: Не сме единствени наследници на Александар Велики


За името и решение во првите шест месеци од годинава, за Ципрас, Каменос и Мицотакис, за политиката на Груевски и за намерите на Македонија, меѓу другото, говори македонскиот премиер во интервјуто за грчката ТВ Алфа, според кусата најава што ја објави самата телевизија. Емитувањето, јавува дописникот на МИА од Атина, закажано е за недела, на …

Заев за грчка Алфа: Не сме единствени наследници на Александар Велики Read More »

ВМРО-ДПМНЕ против промена на уставното име


Новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски во синоќешното интервју за МТВ, осврнувајќи се на актуелните случувања во процесот на решавање на спорот со Грција, изјави дека тој лично и партијата се против промена на Уставот што ќе значи промена на уставното име. Мицковски рече дека ВМРО-ДПМНЕ во моментов е надвор од процесот за решавање на …

ВМРО-ДПМНЕ против промена на уставното име Read More »

Се топи снегот на повисоките места


Сончевото време со натпросечни температури за овој период од годината предизвика топење на снегот во Лазарополе каде висината на снежната покривка е седум сантиметри, во Маврово пет сантиметри, во Крушево четири и во Тополчани еден сантиметар. Утринава времето е сончево со мала до умерена облачност и со слаб јужен ветер, а по одделни котлини, вклучувајќи …

Се топи снегот на повисоките места Read More »

Омбудсманот со повеќе овластувања кај полициските истраги


Владата не вчерашната седница го усвои предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Народниот правобранител. Со измените предвидено е создавање посебно надворешно дело, како дополнителен коректив на системот на истрага при кривични дела извршени од страна на овластени службени лица при Министерството за внатрешни работи и припадници на затворската полиција.

Македонија пред клучна година, планот 3-6-9 стагнира


Македонија се наоѓа пред клучна година, кога се во прашање евроатлантските интеграции. Година во која, како што најави премиерот Зоран Заев, но и вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, ќе треба да се решат битни и крупни прашања, меѓу кои е прашањето за името, како и реализирање на реформите што официјален Брисел ги побара од Македонија. Амбициозниот …

Македонија пред клучна година, планот 3-6-9 стагнира Read More »

Владата усвои мерки за неконтролираното горење отпад


На предлог на Министерство за животна средина и просторно планирање, владата денеска ја разгледа и усвои информацијата за ажурираниот Национален имплементационен план за редукција и елиминација на перзистентните органски загадувачи во Македонија. Планот опфаќа и препорачува повеќе акции како наредни чекори за исполнување на обврските кон Стокхолмската конвенција и за унапредување на животната средина во …

Владата усвои мерки за неконтролираното горење отпад Read More »

Дојде првата гринфилд инвестиција според новиот план на Владата


На денешната седница Владата донесе одлука за одобрување на договорот за долготраен закуп на градежно земјиште во технолошко-индустриската развојна зона Скопје 1 со Друштвото за трговија, услуги и производство Џемдаг Лајтинг Еуропа.Ова е прв договор за гринфилд инвестиција според критериумите од новиот план за економски раст кој беше промовиран непосредно пред Нова година, кој е …

Дојде првата гринфилд инвестиција според новиот план на Владата Read More »

Мицкоски: Нови совети во ВМРО-ДПМНЕ и нов извршен комитет


Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашната дебата на јавниот сервис МТВ рече дека едно од сценаријата во нивното идно делување ќе биде изготвување закон за амнестија за притворените за настаните во Собранието од 27 април. Најави дека наскоро ќе бидат објавени идните чекори на партијата, меѓу кои и делувањето на пратениците, потенцирајќи дека …

Мицкоски: Нови совети во ВМРО-ДПМНЕ и нов извршен комитет Read More »

Ји: Политичка волја и во Скопје и во Атина за решавање на спорот за името


Американскиот заменик-помошник државен секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Хојт Брајан Ји смета дека има политичка волја и во Скопје и во Атина за решавање на спорот за името. – Мислам дека Македонија има шанса во 2018 година конечно да го реши спорот за името со Грција. Првпат по долго време има политичка волја …

Ји: Политичка волја и во Скопје и во Атина за решавање на спорот за името Read More »

Коѕиас: Сложено име за севкупна употреба, останува позицијата на грчката влада


„Во спорот за името, грчката влада преговара и поддржува сложено име кое ќе биде употребувано насекаде она што Грција го презентираше како позиција во Букурешт“, изјави денеска грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас по завршувањето на мини министерскиот состанок во премиерската палата во Атина, кој го закажа грчкиот премиер Алексис Ципрас. Коѕиас исто така …

Коѕиас: Сложено име за севкупна употреба, останува позицијата на грчката влада Read More »

Колку трае породилното боледување во светот: Најкусо во САД, најдолго во Естонија


Најкусо породилно боледување во светот има во САД и тоа трае само два месеци. Од друга страна, Естонија нуди и повеќе од 1,5 година платено отсуство со што е земја со најголеми бенефиции за бремените жени.Други земји нудат по една година: Бугарија, Унгарија, Јапонија, Литванија, Австрија, Чешка, Летонија, Норвешка, Словачка… Во 19 од 41 земји …

Колку трае породилното боледување во светот: Најкусо во САД, најдолго во Естонија Read More »

Депонијата „Дрисла“ казнета со 8.500 евра


Согласно законот за квалитет на амбиенталниот воздух поведена е прекршочна постапка и ограничување на работата на правниот субјект депонија „Дрисла“ поради регистрирано пречекорување на дозволените граници за испуштање на инцелераторот, односно печка за горење на медицинси отпад, информираше на денешната прес-конференција директорот на Државниот инспекторат за животна средина Мирослав Богдановски. – Казната се движи до …

Депонијата „Дрисла“ казнета со 8.500 евра Read More »

Османи: Партиски и национален консензус најголем предизвик за реформите


Постигнување партиски и национален консензус е најголемиот предизвик, со кој во моментов се соочува Владата во однос на реформите содржани во Планот 3-6-9, изјави денеска вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, по неформалната средба со бугарскиот амбасадор Иван Петков. На новинарско прашање како течат реформите содржани во Планот, Османи истакна оти постои зацртана динамика …

Османи: Партиски и национален консензус најголем предизвик за реформите Read More »

Меѓународна потерница по бегалците од 27 април


Петмина државјани на Македонија се бараат со меѓународна потерница на Интерпол во врска со настаните на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. Како што е објавено на веб страницата на МВР, од денеска со меѓународна потерница се бараат Никола Митревски – Кољо, Александар Василевски – Нинџа, Младен Додески, Деан Давидовски и Митре …

Меѓународна потерница по бегалците од 27 април Read More »

ДС обвинува дека градоначалници биле вклучени во нелегална легализација на дивоградби


Проектот на ЕУ за легализација на дивоградбите несомнено има позитивни ефекти, при што голем број на граѓани се стекна со право на сопственост на имот што им припаѓал, се разрешија многубројни урбани и комунални прашања и слично, велат од партијата Демократска сојуз. „Овој процес е попратен и со криминални и коруптивни елементи, како на пример, …

ДС обвинува дека градоначалници биле вклучени во нелегална легализација на дивоградби Read More »

Земјотрес од 5,3 степени почувствуван и во Македонија


Земјотрес со магнитуда од 5,3 степени според Рихтеровата скала со епицентар 30 километри западно од Пеќ, Косово, е почуствуван претпладнево во 10:46 часот во Скопје и северозападна Македонија. Епицентарот на земјотресот, според Европскиот-медитерански сеизмолошки центар, бил на длабочина од 10 километри, а освен во Косово и Македонија, е почувствува и во Црна Гора.

СОНК: На голем број наставници, воспитувачи и негуватели не им се продолжуваат договорите за работа


Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска обвини дека на вработените во детските градинки, основните и средните училишта не им се продолжуваат договорите за работа. – Изминативе денови сме сведоци дека на голем број наставници, воспитувачи и негуватели со повеќегодишно работно искуство, без никаква причина не им се продолжува договорот за работа, а …

СОНК: На голем број наставници, воспитувачи и негуватели не им се продолжуваат договорите за работа Read More »