Филмот „Црниот пантер“ за еден месец заработи милијарда долари


САД- Филмот „Црниот Пантер” во кино салите ширум светот заработи над една милијарда долари, и тоа за помалку од еден месец, односно за 26 дена. Станува збор за петтиот филм од серијата на Марвел суперхероите, кој ја надмина таа сума. Главната улога ја толкува Чедвик Бозман, кој го глуми кралот на Ваканда – замислена африканска …

Филмот „Црниот пантер“ за еден месец заработи милијарда долари Read More »

Промоција на пет книги на Коста Стоименовски на ФОН


Во вторник на Универзитетот ФОН ќе бидат промовирани петте книги на поранешниот македонски дипломат Коста Стоименовски, во кои се презентирани критички опсервации на политиките на сите власти во Македонија по нејзиното осамостојување. Во книгите „Криво насадена демократија“ и „Заробена наместо препородена“ се содржани критички опсервации на владеењето на двете најголеми политички партии, а во книгата …

Промоција на пет книги на Коста Стоименовски на ФОН Read More »

Семејството Чаушовски 25 години е без работа и живеат создавајќи уметност


Семејството Чаушовски од Берово скоро 25 години е без работа, но тоа ни во еден момент не ги поколеба или наведе на размислување дека треба лебот да си го бараат надвор од Македонија, пишува МИА. Целиот свој живот и го имаат посветено на уметноста од која живеат. Ванчо Чaушовски има 51 година, по образование е …

Семејството Чаушовски 25 години е без работа и живеат создавајќи уметност Read More »

(ВИДЕО) Актерите со театарски бонтон: Исклучувајте ги мобилните пред претстава


Македонски актери започнаа видео-кампања преку која споделуваат совети до публиката што не е пристојно да се прави додека сте во театар. Неколкумина глумци од различни театарски национални и независни театри во земјава деновиве споделуваат видео-пораки на „Јутјуб“, на каналот Театaр за сите. „Театарски бонтон е онлајн образовна иницијатива на „Театар за сите“ за подигање на …

(ВИДЕО) Актерите со театарски бонтон: Исклучувајте ги мобилните пред претстава Read More »

Пармаковска, Прља и Станојоски во финале за „Роман на годината“ за 2017


„Одбројување“ на Фросина Пармаковска (издание на Или-или), „Апокалипса.мк“ на Бранко Прља (Готен) и „Диссомнии“ на Игор Станојоски (Антолог) се финалисти за престижната награда „Роман на годината“ за 2017 година која ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување на културните вредности „Славко Јаневски“. „Одбројување“ е трет роман на Пармаковска која дипломирала на катедрата за Општа и …

Пармаковска, Прља и Станојоски во финале за „Роман на годината“ за 2017 Read More »

Уметниците бараат нов Закон за култура


Синдикатот за култура на Република Македонија (СКРМ) побара поинтензивен ангажман од Министерството за култура за итно составување нов Закон за култура во чие креирање ќе бидат вклучени претставници на синдикати и носителите на дејност. Претседателката на синдикатот, актерката Сања Арсовска рече дека во Националната стратегија усвоена од Владата е вметнато дека новиот закон ќе биде …

Уметниците бараат нов Закон за култура Read More »

Добитникот на 4 оскари „Обликот на водата“ од утре во кината низ Македонија


Добитникот на четири награди Оскар – филмот „Обликот на водата“ на режисерот Гилјермо Дел Торо од утре ќе се прикажува на редовен репертоар во кината низ Македонија. Беше номиниран во 13 категории, а Оскар освои во четири – за најдобар филм, најдобра режија, најдобра сценографија и најдобра музика. „Обликот на водата“ е приказна од времето …

Добитникот на 4 оскари „Обликот на водата“ од утре во кината низ Македонија Read More »

Кинотека на Македонија: Три филмови од режисерки ќе се прикажат до 10 март


Со три филма од жени-режисери Кинотеката на Македонија во наредните три дена ќе го одбележи Денот на жената 8 Март. Утревечер ќе биде прикажан 155-минутниот „Викторија“ на бугарската режисерка Маја Виткова од 2014 година, кој е прв бугарски филм прикажан на филмскиот фестивал на независен филм „Санденс“, каде што добил позитивни критики. Дејството се одвива …

Кинотека на Македонија: Три филмови од режисерки ќе се прикажат до 10 март Read More »

(ФОТО) Концерт на „Тото“: Со секоја песна се означуваше нов почеток


Легендарниот американски бенд „Тото“ вчеравечер за првпат во нивната 40 годишна кариера направија концерт во Скопје, во организација на Авалон продукција. Повеќе од два часа во ВИП Арената ечеа големите хитови како „Rosanna“, „Hold the line“, „Lovers in the Night“… безвременската „Afrika“, но и познатата „While my guitar gently weeps“ од „Битлси“. Токму оваа песна, …

(ФОТО) Концерт на „Тото“: Со секоја песна се означуваше нов почеток Read More »

„Женски приказни“ во Македонската филхармонија за Денот на жената


Македонската филхармонија овој четврток, 8 март, приредува симфониски концерт под наслов „Женски приказни“. На подиумот ќе застанат две млади, но искусни и извонредни уметнички – нашата диригентка Елена Митревска која кариерата ја гради на европските сцени, како и истакнатата пијанистка од Германија, Олга Шепс. „Она што Шепс го прави не е фино или слатко, тоа …

„Женски приказни“ во Македонската филхармонија за Денот на жената Read More »

Режисерот Горан Марковиќ ќе присуствува на изведбата на „Говорна мана“ во МНТ


Познатиот филмски и театарски режисер Горан Марковиќ ќе гостува во Македонскиот народен театар на вечерашната изведба на „Говорна мана“. Тој е автор на текстот на оваа претстава која МНТ премиерно ја изведе минатата година во режија на Драгана Милошевска-Попова. Марковиќ (Белград 1946) е филмски и театарски режисер, сценарист, есеист и писател, син на двајца познати …

Режисерот Горан Марковиќ ќе присуствува на изведбата на „Говорна мана“ во МНТ Read More »

Турски театар од Скопје со „Отело“ ќе гостува во Бурса, Турција


Турскиот театар од Скопје на 8 март, ќе гостува на Меѓународен театарски фестивал на Балканските земји во Бурса, Турција. Ансамблот на Турски театар ќе ја изведе претставата „Отело“ по текст на Шекспир во режија на Дејан Пројковски. Главен соработник на режија е Сибел Абдиу, а асистент е Теодора Силјаноска. Во претставата играат Џенап Самет, Сузан …

Турски театар од Скопје со „Отело“ ќе гостува во Бурса, Турција Read More »

МОБ ќе соработува со Националниот театар во Сараево


Македонската опера и балет ќе ја продлабочува соработката со Националниот театар во Сараево за што в.д. директорот на МОБ Ќазим Асотиќ разговарал со директорката на сараевскиот театар Маријела Хашимбеговиќ за време на работната посета на Сараево. Од МОБ соопштија дека Националниот театар од Сараево ќе гостува на годинашните Мајски оперски вечери и дека во таа …

МОБ ќе соработува со Националниот театар во Сараево Read More »

„Бикини Мун“ на Манчевски освои награда во Португалија


Петтиот филм на режисерот Милчо Манчевски „Бикини Мун“ ја освои специјалната награда на жирито на фестивалот Фантаспорто во Порто, Португалија, каде изминатава недела ја имаше својата европска премиера. Ова е прва награда за најновиот филм на најнаградуваниот македонски режисер и тоа на фестивалот на кој пред две години Манчевски беше лауреат на наградата за животно …

„Бикини Мун“ на Манчевски освои награда во Португалија Read More »

Пенелопе Круз доби „Цезар“


Франција– Шпанската актерка Пенелопе Круз ја доби престижната награда „Цезар“ за извонредно достигнување во светското кино. Годишната церемонија се одржа во париската концертна сала “Плоча”. Наградата и ја врачи француската актерка Марион Котијар, која истакна дека Круз “е извор на инспирација за многу актерки во светот”. “Твојата работа во филмот од Педро Алмодовар” Враќање “е …

Пенелопе Круз доби „Цезар“ Read More »

„Исцелител“ избран да учествува на „Косморама“ во Трондхајм


Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е избран во официјална селекција на „Косморама“ во Трондхајм. По норвешката премиера на филмот во јануари на фестивалот во Тромсе, ова ќе биде негово второ прикажување во оваа земја. „Исцелител“ ќе има три прикажувања за време на фестивалот, на 5-ти, 9-ти и 11 март. Филмот е во програмата „Скроблик“ …

„Исцелител“ избран да учествува на „Косморама“ во Трондхајм Read More »

Пет романи во третиот круг за „Роман на годината“


„Одбројување“ на Фросина Пармаковска (Или – или), „Земјотрес 05:17“ на Владимир Плавевски (Македоника литера), „Апокалипса.мк“ на Бранко Прља (Готен), „Диссомнии“ на Игор Станојоски (Антолог) и „Годините кога научив да летам“ на Евгениј Хоуп (Матица македонска) влегоа во трет круг од изборот за наградата „Роман на годината“ за 2017-та, која од оваа година ќе ја доделува …

Пет романи во третиот круг за „Роман на годината“ Read More »

Нова претстава во МНТ во режија на Тони Михајловски


Македонскиот народен театар ја подготвува претставата „Без галама“ по текст на Мајкл Фрејн, во колективна адаптација, а во режија на Тони Михајловски. За Михајловски ова е второ режисерско остварување во матичната куќа по „Брачна игра“. Овојпат го одбира комичниот текст на Фрејн кој е еден од најдобрите и најиграните текстови во светската драматургија, а кој …

Нова претстава во МНТ во режија на Тони Михајловски Read More »

Кристијан Даниловски, Фх3х: Државните субвенции во филмската продукција во Македонија се најмали во регионот


Државните субвенции во филмската продукција во Македонија изнесуваат 20 проценти од вредноста на проектот и се најмали во регионот. Но, и таа можност е дадена само на хартија, оти во пракса не функционира, што ја отежнува конкурентноста на македонските компании, вели во интервју за МИА Кристијан Даниловски, еден од сопствениците на компанијата за анимација и …

Кристијан Даниловски, Фх3х: Државните субвенции во филмската продукција во Македонија се најмали во регионот Read More »

„Хадерсфилд“ на Младински алтернативен театар ќе се одигра во Кино Култура


Претставата „Хадерсфилд“ по текст на Угљеша Шајтинац во продукција на Младинскиот Алтернативен Театар (МАТ) и групна режија на актерите вклучени во процесот ќе се одигра на 6 март во Кино Култура во 20 часот. Претставата е од млади за млади и е со богат арсенал на пцовки, но нежна претстава, без сентимент и среќа, но …

„Хадерсфилд“ на Младински алтернативен театар ќе се одигра во Кино Култура Read More »