Васко Ковачевски e нов директор на РЕК Битола


Управниот одбор на АД „Електрани на Македонија” го назначи Васко Ковачевски за директор на РЕК-Битола, соопштија од енергетската компанија. „Менаџментот на АД ЕЛЕМ смета дека Ковачевски, заедно со новиот раководен тим кој е поставен, ќе одговори на предизвиците со кои се соочува најголемиот комбинат за производство на електрична енергија во државата и дека неговото познавање …

Васко Ковачевски e нов директор на РЕК Битола Read More »

Македонија се задолжи половина милијарда евра


Македонија денеска ја издаде шестата еврообврзница со најниска каматна стапка од 2,75 отсто, соопшти Министерството за финансии (МФ). Еврообврзницата е 500 милиони евра со рок на достасување од седум години. – Ова е историски убедливо најниска каматна стапка постигната за која било од македонските еврообврзници како одраз на исклучително високата доверба кај меѓународните инвеститори за …

Македонија се задолжи половина милијарда евра Read More »

Грчкото електростопанство ја купува ЕДС на Кочо Анѓушев


Грчката државна компанија за производство на електрична енергија ППЦ (Паблик Пауер Корпорејшн) ја превзема ЕДС групацијата, дознава „Независен весник“. Според информациит веќе е потпишано писмото со намери за превземање на компанијата за трговија со струја. Компанијата ЕДС е во сопственост на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, а според информациите ЕДС во пакет ги продава …

Грчкото електростопанство ја купува ЕДС на Кочо Анѓушев Read More »

Македонија и Визер ќе ги објават плановите за годинава


Концесионерот на македонските аеродроми ТАВ Македонија и нискобуџетната авиокомпанија „Виз ер“ денеска ќе ги презентираат постигнатите резултати во минатата година и плановите за годинава. Договорот на македонската Влада со „Визер“ која добива субвенции од државата, истекува во јуни годинава,  а финансиската поддршка од државата за нискобуџетни авиокомпании кои ќе понудат нови дестинации за македонските граѓани …

Македонија и Визер ќе ги објават плановите за годинава Read More »

„Алкалоид“ отвори три нови погони – инвестиција вредна над 2,5 милиони евра


Компанијата „Алкалоид АД Скопје“ во присуство на претставници на менаџментот официјално пушти во употреба три инвестициски проекта: Погон за производство на полу-цврсти фармацевтски форми (масти, креми, гелови и вагитории); Централна Вагална 2 и Одделение за пакување на цврсти фармацевтски форми. Новите производни одделенија, соопштија од компанијата, се простираат на површина од 1000 м2 а вредноста на …

„Алкалоид“ отвори три нови погони – инвестиција вредна над 2,5 милиони евра Read More »

„Виз ер“ отвара нова авионска линија од Охрид за Виена


Ниско-буџетната авиокомпанија „Виз ер“ од ноември ќе воспостави директна авионска линија од Охрид до Виена. Од компанијата „ТАВ Македонија“ што управува со аеродромите во Скопје и во Охрид, појаснија дека „Виз ер“ на дестинација Охрид – Виена ќе оперира три пати седмично односно секој вторник, четврток и недела, по стартна цена на авио-билетите од 19,99 …

„Виз ер“ отвара нова авионска линија од Охрид за Виена Read More »

Кина од Франција нарача 184 авиони „ербас А320“


Кина порача 184 авиони „ербас А320“, кои треба да бидат испорачани во периодот 2019-2020 година, соопшти денеска Елисејската палата, во последниот ден од посетата на претседателот на Франција, Емануел Макрон на Кина. Таа ненајавена порачка за 13 кинески авиокомпании се однесува на авиони во верзијата „нео“. Вкупната цена на авионите не е наведена, но се …

Кина од Франција нарача 184 авиони „ербас А320“ Read More »

Опаѓа стапката на невработеност во ЕУ


Стапката на невработеност во Европската унија и Еврозоната во ноември 2017 година дополнително е намалена, се вели во вчера објавениот извештај на Евростат. Сезонски прилагодената стапка на невработеност во 28-те земји на ЕУ, утврдена по методологија на Меѓународната организација на трудот, во ноември се намали за 0,1 процент, на 7,3 отсто, што е најниско ниво …

Опаѓа стапката на невработеност во ЕУ Read More »

Чешка со најмала невработеност во ЕУ од 2,5 отсто, грција рекордер со 20,5 отсто


Стапката на невработеност во Европската унија и Еврозоната во ноември 2017 година дополнително е намалена, се вели во вчера објавениот извештај на Евростат. Сезонски прилагодената стапка на невработеност во 28-те земји на ЕУ, утврдена по методологија на Меѓународната организација на трудот, во ноември се намали за 0,1 процент, на 7,3 отсто, што е најниско ниво …

Чешка со најмала невработеност во ЕУ од 2,5 отсто, грција рекордер со 20,5 отсто Read More »

Нови 22 компании се подготвуваат за влез во Македонија


Вкупно 22 странски инвеститори планираат да инвестираат во Македонија. Ова во интервјуто за „Независен весник“ го најави премиерот Зоран Заев. По катастрофалната година кога имавме рекордно низок прилив на странски капитал, премиерот е оптимист дека ќе има позитивно поместување на состојбите. – Политиките на актуелната влада веќе привлекуваат и многу странски инвестиции, така што 22 …

Нови 22 компании се подготвуваат за влез во Македонија Read More »

Автомобилите ќе имаат еко-налепници


Сите автомобили ќе имаат посебни еколошки налепници. Тие ќе бидат во различна боја и ќе покажуваат кој автомобил колку загадува. На овој начин полесно ќе се селектираат сите оние што ќе треба да бидат исклучени од сообраќајот при енормно загадување на воздухот. Ова го предвидуваат измените на Законот за возила на кои во моментов работи …

Автомобилите ќе имаат еко-налепници Read More »

За три години долгот ќе достигне до 6,5 милијарди евра


За три години јавниот долг на Македонија ќе стигне до 6,5 милијарди евра. Ова произлегува од фискалната стратегија на Народната банка за периодот од 2018 до 2020 година, каде што стои дека јавниот долг на Македонија до 2020 година ќе биде 53,5 отсто од БДП. Податоците од Народната банка покажуваат дека до крајот на минатата …

За три години долгот ќе достигне до 6,5 милијарди евра Read More »

Годинава последен пат ќе се поднесува годишна даночна пријава


Граѓаните годинава последен пат ќе поднесуваат годишна даночна пријава во Управата за јавни приходи за остварени дополнителни приходи во текот на претходната година. Според измените на Законот за персонален данок на доход, кои стапија на сила од 1 јануари оваа година, од следната година, ќе добиваат пополнета годишна даночна пријава што ќе ја издава Управата …

Годинава последен пат ќе се поднесува годишна даночна пријава Read More »

Јавно ќе се објавуваат доделените договори за јавни набавки


На Електронскиот систем за јавни набавки отсега ќе се објавуваат и доделените договори со цел јавноста да има увид во нив и да се зголеми транспаретноста со јавните набавки. – Договорите ќе бидат достапни во рамките на самите известувања за склучена набавка. По спроведување на набавките договорите ќе се објавуваат на следниот ЛИНК

Цените на мало лани пораснале за 3,2 отсто


Трошоците на живот во 2017 година  пораснале за 1,4, а цените на мало за 3,2 отсто во споредба со претходната 2016 година. Според податоците на Државниот завод за статистика, пак, трошоците на живот лани во декември се зголемиле за 0,1 отсто во однос на претходниот месец, а цените на мало пораснале за 0,4 отсто. Пораст на …

Цените на мало лани пораснале за 3,2 отсто Read More »

Дизелот поскап за еден, а суперот за половина денар по литар


Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за еден денар по литар, а цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,66, односно …

Дизелот поскап за еден, а суперот за половина денар по литар Read More »

Рекордни два милиони патници на македонските аеродроми во 2017 година


Два милиона патници (2.027.344) патувале преку скопскиот и охридскиот аеродром во 2017 година, што претставува пораст од 13% споредено со 2016 година, соопштуваат од ТАВ Македонија, сумирајќи ги податоците за авиосообраќајот за изминатата година. – Завршивме уште една успешна година за ТАВ Македонија, достигнувајќи 2 милиона патници на двата аеродрома „Александар Велики“ – Скопје и …

Рекордни два милиони патници на македонските аеродроми во 2017 година Read More »

Ниска цената на јагнето и млекото, сточарите ги нудат стадата на продажба


Речиси двојно пониска беше откупната цена на јагнешкото за празниците. Сточарите кубурат и со, како што велат, ниска откупна цена на млекото, поради што голем дел од нив веќе ги нудат своите стада на продажба. Според претседателот на Асоцијацијата на земјоделци на Македонија Евтим Шаклев, цената на божиќното јагне беше 140 денари килограм жива мера, …

Ниска цената на јагнето и млекото, сточарите ги нудат стадата на продажба Read More »

Фрчат огласи за државни вработувања


Продолжува трендот на нови вработувања во државната администрација. Само во последните неколку дена објавени се огласи за нови вработувања во Владата, во неколку јавни институции, државни фирми и општини. Најголем дел од новите огласи се за привремени вработувања преку авторска агенција, а дел за продолжување на договорите на определено време од една година на веќе …

Фрчат огласи за државни вработувања Read More »

ССМ: Да се почитуваат мерките за заштита од аерозагадувањето


Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) бара да се почитуваат мерките на Владата за заштита од аерозагадувањето што почнаа вчера. Лицата на отворено да работат од 11 до 17 часот, да се зголемат инспекциските контроли на градилиштата и да се ограничи до 50 отсто употребата на службените возила. Според ССМ, секоја институција треба да дејствува …

ССМ: Да се почитуваат мерките за заштита од аерозагадувањето Read More »