Како до самодоверба: 15 моќни жени ги споделија своите искуства

САД- На Меѓународниот ден на жената, ги славиме женската способност и сила. Но, проектирањето на сопственото чувство за себевреднување и самодоверба може да биде секојдневна битка. Мудро е да ги послушаме искуствата на 15 моќни жени- од поп-ѕвезди до први дами и бизнисменки – како да бидеме силни 364 дена во годината.

Елизабет Ворен, сенаторка

Мислам да се направи приоритет да се знаете себеси, да знаете што ве дефинира, тотално одвоено од она што некој друг го мисли. Но, еве нешто: Ако го сфатите тоа, ништо нема да биде повредно. Бидејќи знаењето кој си ти е компасот што ќе ви помогне да ве води до неочекувана можност или кога некој неуспех ќе ве сруши. Да знаете кој сте вие ​​е центарот што ќе ви помогне да се стабилизирате кога се плашите дека нема да успеете.

Ријана, поп-ѕвезда и дизајнерка

Кога нешто не ви оди од рака, не се откажувајте. Мислам, тоа е или тоа или да плачете додека не заспиете. Кој сака да го стори тоа? Вие се будите со подуени очи следниот ден, тоа е губење солзи.

Тејлор Свифт, поп-ѕвезда

Научив да престанам да го мразам секој милиметар маснотии на моето тело. Работев напорно за да го освестам мозокот дека малку дополнителна тежина значи облини, посјајна коса и повеќе енергија. Мислам дека многу од нас ги туркаат границите со диета, но сфаќајќи го тоа премногу далеку може да биде навистина опасно. Нема брза поправка. Јас работам на прифаќање на моето тело секој ден “.

Бијонсе Ноулс, поп-ѕвезда

Кога не се чувствувам најдобро, се прашувам: Што ќе направам за тоа?“ Ја користам негативноста за да ја поттикнам трансформацијата во подобро мене.

Меган Маркл, сопруга на принцот Хари

Направете избор: продолжете да го живеете животот иако сте во бездна на недоразбирање или да го најдете вашиот идентитет независен од тоа.

Селена Гомез, поп-ѕвезда

За мене, убавината е самодоверба. Мислам дека сум прилично уверена во одлуките и изборите што ги правам во мојот личен живот и кариера, но во исто време им дозволувам и на моите фанови да знаат дека, исто како и тие, знам да бидам несигурна. Имам моменти кога не сум задоволна од себе .Мислам дека луѓето можат да заборават дека, на крајот на денот, јас сум само нормална девојка која се занимавам со истите проблеми како нив .

Марта Стјуарт, бизнименка

Мислам дека да се има доверба во вашите постапки е исклучително важно затоа што можете да се чувствувате остроумно подолго време, но штом ќе ја добиете таа самодоверба дека тоа што го правите е вредно, е корисно, е практично, им помага на другите .Кога имате добро чувство за тоа што го правите, мислам дека животот ќе биде добар “.

Ема Стоун, актерка

Самодовербата е единствениот клуч. Јас знам многу луѓе кои не се традиционално„ убави, во изгледот и во телото. Но, ништо од тоа не е важно затоа што сè што сјае е нивната доверба, хумор и пријатност со самите себе. Не можам да мислам на подобра претстава на убавината од некој кој не се плаши да биде тоа што е.

Опра Винфри, ТВ водителка

Размислувајте како кралица. Кралицата не се плаши да успее. Чувството на неуспех е уште еден чекор до величина“.

Хилари Клинтон, адвокат и експрва дама и државен секретар на САД

Кога со вашата работа правите промени во светот, важно е да научите како сериозно да ги сфаќате критиките, но не и лично, треба да ги почитувате што милста другите за вас и што стои зад тоа.

Венус Вилијамс, тенисерка

Само верувајте во себе. Дури и ако не верувате, преправајте се дека си верувате и во еден момент, резултатот ќе биде позитивен.

Мариса Мајер, директор на компанија

Отсекогаш правев нешто за што не бев целосно подготвена за тоа. Мислам дека така растеш. Кога има тој момент на„ Леле, не сум баш сигурен дека можам да го сторам тоа “, и минуваш низ тие моменти, тоа е дел од успехот. Понекогаш тоа е знак дека нешто навистина добро ќе се случи. Наскоро ќе пораснете и ќе научите многу за себе .

Мишел Обама, експрва дама и автор на бестселер

Понекогаш си давам пауза. Така, ќе се повлечам еден момент од кавгата, само да дишам. Бидејќи она што го научив е дека мојата непосредна реакција не може да биде одлучувачката реакција. Така, понекогаш, јас само се повлекувам од секунда, и додека се враќам назад, разговарам. Секој треба да најдеме свои механизми за справување – и ова не е само во смисла на двоумење да го најдеме нашиот глас, туку во начинот на кој се справуваме со нашиот стрес.

Кара Делевињ,топ-манекенка

Мислам дека секој од нас треба да размисли на прашањето зошто не можеме да се чувствуваме добро за себеси доволно често за да прославиме. Тоа е поголемо од тоа што се случува во моментот кога ќе добиете комплимент. Тоа е работа на самодоверба.

Се надевам, кога ќе видите како изгледаат совршени беспрекорни слики на [луѓе] на Интернет, никогаш не се чувствувате несигурни или помалку убави, затоа што не е реално. Она што е реално сте вие ​​и вие сте доволно добри и со вашите недостатоци.

Џенифер Лопез, поп-ѕвезда и актерка

Да растеш со облини и да не бидеш висок 180 см,никогаш не беше лоша работа. Тоа беше всушност нешто што на што требаше да бидеме горди. И, подоцна, кога станав славна, не се обидов да испратам порака. Јас бев само јас.