Израел преплавен со гнев откако Ганц се здружи со Нетанјаху

Бени Ганц прифати да биде дел од владата во која Нетанјаху ќе биде премиер 18 месеци (Фото: Ројтерс)

Генералот Бени Ганц прифати да биде во иста влада со Нетанјаху и целосно ја подели неговата партија. Оние што гласаа за него се гневни

 

Тел Авив – Израел се движи кон влада на обединување, откако лидерот на опозицијата, Бени Ганц, се приближи кон договор со премиерот Бенјамин Нетанјаху, разочарувајќи ги гласачите кои се надеваа дека ќе го соборат десничарскиот премиер.

Ганц беше избран за претседател на парламентот во четвртокот со поддршка од Ликуд и сојузничките партии на Нетанјаху, разгневувајќи многу свои партнери за можноста тој да формира сојуз со лидер кој е под кривично обвинение.

Ганц ја наведе епидемијата на корона вирусот како причина за неговата одлука. Израел, со 3.000 заболени случаи и 10 починати, е под делумно затворање.

Овој шок ја подели центристичката партија на Ганц, Сино и бело, само 13 месеци откако беше формирана како коалиција на противниците на Нетанјаху, со намера да го урнат најдолговечниот премиер во Израел.

Исто така, налутено реагираа некои од стотиците илјади Израелци кои гласаа за поддршка на коалицијата на Ганц на три избори во изминатата година. Некои коментатори го обвинија поранешниот генерал дека му се приклонил на Нетанјаху.

„Ме прави да се чувствувам ужасно. Ова е точно она што не сакав да се случи, да го видам Ганц како партнер на Нетанјаху“, рече Тами Голан (46), кој гласаше за Ганц на сите три избори.

„Јас разбирам дека корона вирусот создава посебна ситуација, но не можам да си помогнам освен да се чувствувам разочарано – можеби нема да се отарасиме од Нетанјаху“, рече Голан.

Многу гласачи на Сино и бело се чувствуваат предадени, напиша коментаторот Наум Барнеа во дневниот весник „Једиот ахронот“.

„Единствената причина што ги натера да гласаат за оваа полупечена партија беше желбата да го видат Нетанјаху надвор од улицата Балфур“, рече тој, осврнувајќи се на официјалната резиденција на премиерот во Ерусалим.

Ганц (60) во петокот изрази жалење поради неговата одлука што го подели центристичкиот сојуз, но рече дека одењето на земјата кон четврти избори ќе го одвлече вниманието од борбата против корона вирусот и помошта на економијата.

„(Ние) ќе ги направиме сите напори за формирање национална влада за итни случаи. Ќе се погрижиме за здравствената криза. Ќе ја отстраниме земјата од економската траума “, напиша Ганц на својата страница на Фејсбук.

За време на кампањата за изборите на 2 март Ганц ја отфрли можноста да биде во влада со Нетанјаху, повикувајќи се на обвинението за премиерот за мито, измама и кршење на довербата. Но на Ганц му недостигаше доволно поддршка од центарот и левицата да формира коалиција, откако од претседателот Реувен Ривлин беше назначен да се обиде да формира влада.

Нетанјаху (70) предложи влада на обединување да се справи со корона вирусот, ветувајќи дека ќе се повлече од премиерот во договорениот период, а Ганц потоа ќе ја преземе власта.

Потегот на Ганц во четвртокот ја отвори можноста за таков договор за „ротација“, но нема официјално соопштение дека е постигнат таков договор. (Ројтерс)