„Исцрпете ги“: Што се случува во Бахмут?

Зошто Украина се бори со Русија за секоја педа од Бахмут, и покрај високата цена? Главната идеја е руските сили максимално да се исцрпат


Украинска хаубица „Д-30“ на борбената линија кај Бахмут

 

Зошто Украина се бори со Русија за секоја педа од Бахмут, и покрај високата цена? Главната идеја е руските сили максимално да се исцрпат

Деветмесечната битка за Бахмут го уништи 400-годишниот град во источна Украина и уби десетици илјади луѓе во меѓусебната разорна демонстрација на стратегијата на Украина за исцрпување на руската војска.

Воената магла го оневозможи потврдувањето на ситуацијата на теренот во неделата во најдолгата битка на инвазијата: Министерството за одбрана на Русија објави дека приватната војска на „Вагнер“, поддржана од руските трупи, го зазеде градот. Украинскиот претседателот Володимир Зеленски, пак, рече дека Бахмут не е целосно окупиран од руските сили.

Без разлика, малиот град одамна има повеќе симболична отколку стратешка вредност за двете страни. Позначајниот мерач на успех за украинските сили е нивната способност да ги држат Русите заглавени. Украинската војска има за цел да ги исцрпи ресурсите и моралот на руските трупи во малата, но тактичка област на фронтот долга 1.500 километри, додека Украина се подготвува за голема контраофанзива во 15-месечната војна.

„И покрај фактот што сега контролираме мал дел од Бахмут, важноста на неговата одбрана не ја губи својата важност“, рече ген. Олександр Сирски, командант на копнените сили на украинските вооружени сили. „Ова ни дава можност да влеземе во градот во случај на промена на ситуацијата. И тоа дефинитивно ќе се случи“.

Украинските сили беа сведени на мали упоришта во Бахмут. Но, според украинските официјални лица и воениот персонал на теренот, тие напредувале на руските крила во обид да го опколат градот и да ги прошират борбите во областа.

„Јас сум во рововите. Се вкопуваме на позициите што некогаш ги имаше Русија. Околу нас има многу мртви Руси“, напиша Јури, војник на 5-та независна ударна бригада на украинската армија од позиција јужно од Бахмут, во близина на селото Клишчивка.

Украина сè уште држи делови од градот, вклучувајќи ја и областа околу она што стана последното упориште на Украина: уништена скулптура на советски борбен авион „МиГ“, пишува „Вашингтон пост“.

Разговорот за стратегија за продолжување на борбата, без разлика кој технички го контролира градот, се појави кога украинскиот претседател Володимир Зеленски даде мрачна слика за ситуацијата како одговор на прашања за време на посетата на Хирошима, Јапонија, на маргините на самитот на Г7.

Евгениј Пригожин со воници на „Вагнер“ во Бахмут на 20 мај

Неговите забелешки покренаа прашања за тоа како би изгледала победата на Украина, со оглед на уништувањето на градот и цената што веќе ја платија неговите бранители.

„Мора да разберете, нема ништо од поранешниот Бахмут што можеме да го контролираме“, рече Зеленски во неделата.

Градот во североисточниот дел на регионот Донецк имаше околу 70.000 жители пред Русија да ја нападне Украина минатата година. Оттогаш беше десеткуван, погоден од можеби најжестоките борби во оваа војна, бидејќи руските трупи и платеници од групата на „Вагнер“, составена главно од ослободени руски затвореници, ги освојуваа блок по блок.

Основачот на „Вагнер“, Евгениј Пригожин, во саботата тврдеше дека неговите сили конечно го зазеле целиот град, а Кремљ објави изјава од рускиот претседател Владимир Путин во која го пофали ослободувањето на градот, нарекувајќи го советско-руското име Артјомовск.

Украина ги отфрли нивните тврдења.

Целосното освојување на градот би било ретка победа за Москва, која се бори да постигне јасни победи уште од првите денови на војната. Но, руската страна беше опкружена со внатрешни несогласувања околу Бахмут, а Пригожин упати низа јавни критики на неговите колеги од руската редовна армија за начинот на кој тие се справија со нападот.

Украинските сили беа во можност да ги искористат овие разлики за да го задржат побројниот непријател.

Украинските воени лидери велат дека нивниот повеќемесечен отпор вредел бидејќи ги ограничил руските капацитети на друго место и овозможил напредок на Украина.

„Главната идеја е да ги исцрпиме, а потоа да нападнеме“, рече во четвртокот украинскиот полковник Јевхен Межевикин, командант на специјализирана група која се бори во Бахмут.

Русија распореди засилување во Бахмут за да ги надополни изгубените северни и јужни крила и да спречи повеќе украински пробивања, според украинските официјални претставници и други надворешни набљудувачи.

„Бахмут е готов“

Станислав Буњатов (22) војник на 24. независен јуришен баталјон, кој беше ранет во средата во борбите кај селата Клишчивка и Иванивска, вели дека неговата единица можела да нападне во периодот кога платениците на „Вагнер“ биле заменети со руски војници.

„Не беа подготвени за нас“, рече Буњатов, кој се опоравува во градот Днипро од повредите на шрапнелите.

Извештаите за успехот на Украина надвор од Бахмут се во спротивност со приказните за падот на градот.

На патиштата кон Часив Јар, град западно од Бахмут, кој служи како база за украинските сили, некои војници понудија песимистички поглед на битката за градот.

„Бахмут е готов “, изјави во неделата 47-годишне војник на 24. бригада.

Тој рече дека бил во градот претходниот ден.

Битката за Бахмут ги збуни некои аналитичари, кои ја опишаа како стратешки ирелевантна за исходот на војната.

Урнатините на Бахмут

Украина моментално ја подготвува долгоочекуваната пролетна контраофанзива во која се надева дека ќе ја пробие руската одбрана барем на еден дел од линијата на фронтот.

Ако руските сили се врзани во Бахмут, тврдат некои, тоа би можело да им наштети на нивната подготвеност на друго место.

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави во неделата во Хирошима дека Русија претрпе повеќе од 100.000 жртви во Бахмут, што е неверојатна бројка ако е вистина.

Руските тешкотии во држењето на градот може да се зголемат со тврдењето на Пригожин дека има намера да ги повлече борците на „Вагнер“ од градот.

Руското заземање на Бахмут би претставувало силен симболичен успех за Москва.

Тоа ќе биде првиот украински град што Русија го зазеде по Лисичанск минатото лето и голем пораз за Киев, кој потроши скапоцена муниција и испрати некои од своите најспособни сили да се обидат да го спречат разорниот повеќемесечен напад врз градот.

Се верува дека илјадници војници од двете страни биле убиени во речиси една година интензивни борби.

Но, градот сега е во урнатини и контролата над него не мора да ѝ помогне на Москва да ја постигне својата поголема цел да го освои целиот источен Донбас сега кога украинските трупи ги исцрпија руските сили и ја нарушија нивната одбрана во некои области околу градот.

Сега, кога Русија наизглед го зазеде градот, мора да го задржи, пишува „Њујорк тајмс“.

Украина планира да го отежне задржувањето на градот со бараж на артилерија врз руските сили кои го окупираа Бахмут, велат украинските власти.

Воените аналитичари велат дека ако Москва продолжи да испраќа засилувања за да го брани градот, тоа би можело да ја ослаби нејзината способност да содржи поширока контраофанзива, која Украина вели дека наскоро ќе ја започне.

Што понатаму?

Британското одбранбено разузнавање проценува дека Москва прераспоредила „до неколку баталјони за да ги засили“ своите сили во Бахмут.

Сè уште не е сосема јасно колкав дел од градот сè уште го држат украинските сили и дали руското засилување распоредено кон Бахмут ќе ротира за да ги замени трупите на „Вагнер“ или да ја зајакне руската одбрана на периферијата на градот.

Украинската армија вчера објави дека сѐ уште држи неколку згради на запад од градот.

„Непријателот не успеа да го опколи Бахмут. Тие изгубија дел од височините околу градот. Постојаното напредување на нашите војници во предградијата во голема мера го отежнува присуството на непријателот“, рече Хана Малијар, заменик-министер за одбрана на Украина. „Нашите трупи до половина го опколија градот, што ни дава можност да го уништиме непријателот“.

Ранети украински војници на пат во близината на Бахмут (Фото: АП)

Украинските команданти рекоа дека нивната цел цело време во Бахмут е да ја задржат руската армија во долготрајна битка, да убијат што е можно повеќе нејзини војници и да купат време за Украина да се подготви и вооружи – со западно оружје – за поширока контраофанзива.

Руското заземање на Бахмут „навистина нема да значи ништо“, вели полковникот Сергеј Храбски, коментатор на украинските медиуми. „Русите ги исцрпија своите офанзивни можности и затоа толку очајно изјавуваат дека го заробиле Бахмут.

Иако Украинците се обидоа да ги минимизираат успесите на Русија, руските државни медиуми вчера го прославија наводното заземање на Бахмут.

Еден сегмент од водечките утрински вести ја спореди битката кај Бахмут со големите победи на Советскиот Сојуз во Втората светска војна.

Беше прикажан руски борец кој рече дека веројатно ги чувствува истите емоции како нивните дедовци во Берлин кога руските сили го нападнаа градот на крајот на Втората светска војна.

Водачот изјави: „Мисијата е извршена“. (Според агенциите)