Грејсленд во божикно руво, како што сакаше Елвис Присли


Првиот божиќен специјал на Грејсленд овој декември , со пејачи како Лана Дел Реј која настапува во живо од имотот

Мемфис– Во годините по смртта на Елвис Присли, неговиот имот во Мемфис, Грејсленд, стана свето место. 600.000 обожаватели се собираат на имотот годишно, а Грејсленд на Божиќ е втор по Неделата на Елвис во август како најпосетуван период од годината на имотот.

Прекрасниот дом и музеј се наредени со сувенири и записи, а приврзаниците на Елвис уживаа во можноста да шетаат по истите сали како кралот откако домот ги отвори вратите за јавноста во 1982 година.

Персоналот е со полно работно време во работната година на Грејсленд – за да го одржи духот на американската икона жив на имотот, но нешто во врска со празниците во Грејсленд отсекогаш било особено посебно. Имено, затоа што Присли беше многу божикно момче, како што вели за АД потпретседателката за архиви и експонати на Грејсленд, Енџи Маркезе.

„Елвис го сакаше Божик, тоа беше неговиот омилен празник“, вели Маркезе, која работи во Грејсленд повеќе од 30 години, почнувајќи како туристички водич на 17 години. Таа објаснува дека персоналот навлегувал во божиќните традиции на Присли во раните 1990-ти. Според желбите на пејачот „Дедо Мраз се врати во градот“, Грејсленд се трансформира во зимска земја на чудата токму околу Денот на благодарноста.

Елвис и Присила, 1962

Грејсленд чуваше сини завеси на главниот кат во текот на целата година, но за време на празниците, Присли ги исфрли за празнични црвени. Тимот ги лоцираше тие оригинални завеси во одлична состојба и ги обесува годишно. Додека темноцрвените завеси прават некои тешки тежини за да создадат радосно празнично расположение, тие не се единствениот божикен декор што датира од резиденцијата на Присли.

„Во трпезаријатабеше поставена нивната главна новогодишна елка, а таа беше силно украсена со светла,  и разни еклектични орнаменти“, вели Маркезе. „Ламажата што ја ставаме на тоа дрво секоја година е оригиналниот лак од времето кога Елвис го украсил.

Присила ја раскажува приказната дека кога го украсувале елката, таа му кажувала на Елвис: „Ти го обесуваш лаборот како мразулци; би требало да виси.“ Елвис ќе го крене со топка и ќе го фрли на елката, како снежна топка“. Магично, ја преживеа годишната инсталација на Присли во архивите на Грејсленд.

Божик со ќерката Лиза Мери Присли

Божикот на Присли се прошири од внатрешноста на домот кон околните тревници. Иако Грејсленд беше – се разбира – дом, а не музеј, за време на престојот на Присли таму, тој беше свесен за локалниот интерес за неговиот имот и имаше на ум голем број украси за тревникот имајќи ги предвид минувачите. „Првиот божикен украс на тревникот што го прикажа Елвис се светилките „Среќен Божиќ на сите“ со Дедо Мраз и ирваси“, вели Маркезе. „Тој го стави таму за Божи во 1957 година, кој беше неговиот прв Божик во Грејсленд. Тој плати 300 долари за тоа“.

Сцената на Христовото раѓање што се гледа денес, исто така, датира од времето на Присли во Грејсленд. Тој започна со помала верзија на класичната поставка во раните 1960-ти, но до 1969 година, тој одлучи – во типична рок-ѕвезда – дека поголемото е подобро, менувајќи го за поголеми парчиња.

И, се разбира, тоа не би било божиќна прослава без блескав приказ на светла. Сосема очекувано, пејачот на „Blue Christmas“ се одлучи за сина боја. Маркезе рече дека во средината на 1960-тите, Присли бил фасциниран со куќа што ја видел во Калифорнија, каде што патеката била обложена со сини светла, па телефонирал дома и Грејсленд да го стори истото.

Секоја година, украсите остануваат до 8 јануари (роденденот на Присли). Иако имаше особено една година кога новогодишната елка во Грејсленд – која таткото на Присли ја чуваше во неговата канцеларија на теренот – остана недопрена до пролет. Службата на иконата во армијата траеше неколку празници далеку од дома, бидејќи тој беше стациониран во Германија од октомври 1958 година до март 1960 година.

„Бидејќи тој не беше во Грејсленд за Божиќ таа година, тие ја оставија елката во канцеларијата на неговиот татко до денот кога Елвис се врати дома од војска во март 1960 година“, рече Маркезе.

Инспирирана од добро документираната љубов на кралот на рокенролот кон Божик, внуката на Присли, Рајли Кеуг, го направи првиот божиќен специјал на Грејсленд овој декември (Божиќ во Грејсленд на NBC, кој сега се емитува на Peacock) со пејачи како Кејси Масгрејвс и Лана Дел Реј кои настапуваат во живо од имотот. Маркесе вели дека специјалното музичко било првото шоу во живо од негова големина на теренот – „се надевам, првото од многуте што ќе дојдат“.

Како и деценискиот декор и негуваните божиќни традиции на Присли, празничниот дух што тој го вне во имотот е со љубов зачуван од неговото семејство и персоналот на Грејсленд. И додека многубројните филмови, книги и емисии ја прераскажуваат приказната за животот на Присли, овој поинтимен дел од неговото наследство е внимателно зачуван во архивите на Грејсленд, прераскажан токму на начин како што тој самиот избрал од година во година. (Архитекчурал диџест)