„Гаспром“ во страшни загуби, Кремљ нареди да нема дивиденди

Нето загубата на гигантската компанија е 6,9 милијарди долари, прва од 1999 година


 

Руската влада му наложи на „Гаспром“, некогаш најголемата руска компанија според приходите, да не плаќа дивиденди, по рекордните загуби и драстичното опаѓање на цената на акциите.

Претходно овој месец, групацијата „Гаспром“, која исто така вклучува и нафтени и енергетски бизниси, објави нето загуба од 629 милијарди рубљи (6,9 милијарди американски долари) за минатата година – прва од 1999 година. Уредбата на владината веб-страница, од 18 мај, нареди „Гаспром“ да не „се обезбеди исплата на дивиденда на обичните регистрирани акции“, за 2023 година.

Како мнозинска државна мултинационална компанија и една од најголемите светски компании за природен гас на јавно котирање, „Гаспром“ е главен генератор на приходи за руската економија, но инвазијата на Путин на Украина скапо ја чинеше. Европа беше најголемиот продажен пазар на „Гаспром“ до 2022 година, но компанијата го ограничи протокот на гас до континентот бидејќи Кремљ возврати на западната поддршка на Украина. Приходите беа погодени и од санкции, намалување на цените на гасот поради благото време, слабата побарувачка и целосните залихи.

Декретот беше договорен од руското министерство за енергетика и финансии, како и од Федералната агенција за управување со имот, а руските државни медиуми објавија дека ќе биде разгледан на состанокот на одборот на „Гаспром“ во среда.

Том О’Донел, енергетски аналитичар од Берлин, изјави за „Њусвик“ дека Путин планирал пред војната да ја направи Европа толку зависна од гас што нема да дејствува во солидарност со Украина, но оваа политика не успеа.

„Европа се спротивстави со помош на Американците, Катарците и другите почнаа да внесуваат ЛНГ (течен природен гас) и да го заменуваат“, рече О’Донел. „Значи, како резултат на тоа, Путин ја загуби почетната енергетска војна со Европа, а ‘Гаспром’ го загуби бизнисот“.

Тоа значеше дека Путин мора да најде нови пазари за својот гас, кој се добива од Западен Сибир. „Гасот во едно од најголемите наоѓалишта на гас во светот е блокиран – повеќе не можете да го испраќате тој гас во Европа“, додаде О’Донел, соработник во тинк-тенк центарот Вилсон во Вашингтон.

Гаспром не објави статистика за извозот од почетокот на минатата година, но Ројтерс соопшти дека неговите пресметки покажале дека испораките на природен гас на корпорацијата во Европа се намалиле за 55,6 отсто на 28,3 милијарди кубни метри помеѓу 2022 и 2023 година.

Исто така овој месец, „Гаспром“ објави тендер за дел од својот имот во Москва и Московскиот регион. Тие вклучуваат канцелариски и нестанбени згради, паркинг за автомобили, како и спа санитариум и комплекс за одморалиште.