Фустанот кој го отелотворува „тивкиот луксуз“ на Каролин Бесет Кенеди оди на аукција


Лондон – За прв пат досега, парче облека од гардеробата на Каролин Бесет Кенеди ќе се најде на аукција во Bonhams во Њујорк во јуни, како дел од третата онлајн модна продажба на аукциската куќа во САД.

Бесет Кенеди, поранешната публицистка на Келвин Клајн, која стана сопруга на Џон Ф. Кенеди помладиот, го носеше фустанот на вечера во 1998 година во Супер Клаб по што настапи Парсонс Денс Компани.

Фустанот го нуди Саша Чермајеф, пријателка од детството на Кенеди Џуниор, а двојката им беше кум на децата на Чермајеф.

„По неколку месеци разговори, тајмингот штотуку се чувствуваше како што треба со излегувањето на книгата „CBK: Carolyn Bessette Kennedy: A Life in Fashion““, рече Мариса Спер, која ја предводи продажбата во Bonhams.

Во моментов фокусот е околу Бесет Кенеди, делумно поради тоа што јули ќе одбележи 25 години од нејзината трагична смрт во авионска несреќа и затоа што таа го олицетворува трендот на тивкиот луксуз.

„Никој не отелотворува тивкиот луксуз како таа. Има намерна причина за начинот на кој таа се облекувала. Овие прекрасни парчиња што ги гледаме не се парчиња што се тренд во моментот, но тие се парчиња што не можете да ги препознаете кога се направени освен ако не знаете што да барате во етикетата. Тие се засекогаш совршени [парчиња]“, рече Шпер.

Бесет Кенеди беше неконформист во нејзиниот стил. Таа не се придржуваше до начинот на кој се очекуваше да се облекува само поради семејството во кое се омажи и сигурно не слушаше совети од нејзината свекрва, Жаклин Кенеди Оназис.

Шпер ја опишува како прекршувач на правила, на многу суптилен и елегантен начин.

„Таа не ја објави својата свадба во „Њујорк тајмс“ и не направи свадбен профил на „Вог“. Има нешто навистина интересно и револуционерно во тоа, особено во тоа време“, додава таа.

„Глобалниот печат, круговите на Кенеди Џуниор и обожавателите на Кенеди беа главно прилично збунети од нејзиниот избор на фустани. Патрициските етикети како Шанел или Диор со нивните очигледни потписи на ткаенина во семејната средина беа премногу очигледни за Каролин. Нејзиниот моден избор не се сметаше за туку така; дизајнерите што таа ги фаворизираше главно беа носени од модната индустрија, па таа на некој начин ја направи помејнстрим со тоа што го носеше за јавни настани. Иако тоа не беше нужно ценето во тоа време, беше револуционерно за времето што доаѓа“, рече Сунита Кумар Наир, авторка на „CBK: Каролин Бесет Кенеди: Живот во модата“.

Бесет Кенеди  пазаруваше во сите големи винтиџ куќи во Њујорк.

„Има аспект на одржливост и создавање капсулна гардероба. Еден од нејзините пријатели рече дека има само 40 парчиња во нејзината гардероба – дека недостатокот на вишок е за восхит“, рече Шпер, додавајќи дека светот на аукциите е неизмерно променет.

На аукцијата ќе биде прикажан и црн фустан од свила на Басет Кенеди  од пролетната колекција на Јохџи Јамамото во 1998 година со почетна цена од 1.800 долари. Се проценува дека ќе се продава за 3.000 долари, но најверојатно ќе се продава за повеќе, според Шпеер. Фустанот Yohji Yamamoto е мала големина и е прогласен од Bonhams како во одлична состојба.

Фустанот се одликува со повеќеслојна јака и ревер, свилена прилагодлива вратоврска на половината, детали за манжетни …

Двојката, 1995

Шпер ја започна својата кариера како дилер на винтиџ парчиња и имаше само неколку луѓе кои купуваа во аукциските куќи.

„Ова парче [фустанот Бесет Кенеди] може да вреди 20.000 долари, но дали повеќе би сакале 100 луѓе да купуваат во вашата продавница или едно лице да купува во вашата продавница? Она што сакаме да го направиме е да создадеме пристапни цени“, рече Шпер. (WWD)