Европа загрижено го чека вториот бран на корона вирусот

Плоштад во Барселона, каде затворањето на баровите ги доведе некои млади луѓе да одржуваат забави со пиење на улица (Фото: АП)

Белгија најави дека е голема можноста за ново „целосно заклучување“, додека Шпанија и Франција известуваат за голем раст на нови инфекции

 

Европа се подготвува за втор бран на корона вирусот,  кога постојаните епидемии ја зголемуваат можноста за повторно да се наметнат ограничувања во време кога милиони луѓе патуваат низ целиот континент на своите летни одмори.

Белгиската влада предупреди дека земјата може да биде ставена во второ „целосно заклучување“ по значителното засилување на инфекциите, додека шпанскиот регион Каталонија, исто така, веројатно ќе мора да воведе мерки за заклучување доколку жариштата не бидат ставени под контрола во рок од 10 дена.

Во Франција, министерот за здравство повика на поголема претпазливост по наглиот пораст на случаите на Ковид-19 кај младите луѓе, а германското тело за јавно здравство соопшти дека е „длабоко загрижено“ за порастот на случаите во последните неколку недели.

Во понеделникот, премиерката на Белгија, Софи Вилмес, објави серија дополнителни рестриктивни мерки, но рече дека второто заклучување може да биде неизбежно.

„Ако не можеме да го намалиме корона вирусот, тоа ќе биде колективен неуспех“, рече Вилмес на прес-конференција по состанокот на националниот совет за безбедност на земјата.

„Експертите велат дека е можно да се избегне второ блокирање. Но, мора да се запомни дека водечките светски научници не се способни да знаат како ќе се развива ситуацијата. Не смееме да ги исплашиме луѓето, но ниту треба да ги злоупотребиме преправајќи се дека знаеме сè“.

Има зголемување од 71 отсто на седумдневниот просечен број на инфекции во Белгија помеѓу 17 и 23 јули, од 163 нови случаи на ден на 279. Во екот на пандемијата во април, Белгија имаше повеќе од 1.000 случаи на ден. За четири недели од среда, секое домаќинство може да има социјален контакт само со уште пет лица.

Луѓето мора да одат на шопинг сами и ќе треба да се ограничат на 30 минути во продавница. Групните излегувања ќе бидат ограничени на 10 лица, освен за деца од 12 и постари години. Градот Антверпен, исто така, ќе преземе дополнителни мерки во обид да го намали ширењето на болеста по 500-процентното зголемување на инфекциите за една недела.

Во понеделникот, регионалниот претседател на Каталонија – една од областите на Шпанија најтешко погодена од воскреснувањето на вирусот – рече дека ситуацијата е слична на онаа пред да се воведе националното заклучување во март.

„Ние сме во 10-те најважни денови од летото и за тоа време ќе видиме дали сме способни да ја решиме ситуацијата преку солидарност, соработка и колективен напор“, рече Квим Тора.

„Но, ситуацијата е критична и ако не успееме, тогаш ќе мора да одиме наназад“.

Речиси 8.000 случаи се дијагностицирани во Каталонија во текот на изминатите 14 дена – што претставува речиси половина од 16.410 откриени низ Шпанија. Во соседниот регион Арагон, каде исто така има пораст на инфекции, регистрирани се 738 нови случаи во петокот и саботата.

Многу избувнувања потекнувале од барови и клубови, но други жаришта се кај сезонски берачи на овошје и зеленчук, чии лоши услови за живеење и работа често го отежнуваат социјалното дистанцирање.

Киберон во Бретања, Франција, каде плажите се затворени од 7 до 19 часот по порастот на случаите со Ковид-19 (Фото: АФП)

Минатата недела, шпанските здравствени власти потврдија дека земјата веќе може да доживее втор бран на инфекции по укинувањето на строгата, тримесечна блокада на крајот на јуни.

Во понеделникот шпанското Министерство за здравство објави 855 нови случаи на Ковид-19 во текот на изминатите 24 часа – 474 од нив во Арагон – намалување од 922 минатиот петок и 971 ден пред тоа. Бројките покажуваат дека се регистрирани 6.361 случаи во текот на викендот, што вкупниот збир на Шпанија достигна 278.782.

Кога пандемијата беше на својот врв на 31 март, Шпанија имаше 9.222 инфекции за еден ден. Според министерството, шест лица починале од корона вирусот во Шпанија во последните седум дена.

Владата на Каталонија им нареди на сите ноќни клубови да се затворат две недели. Исто така, ги советуваше луѓето во Барселона да останат дома, но советот е игнориран бидејќи многу луѓе се собираат на плажите.

Соочени со затворањата и полиците за движење, некои млади луѓе одржуваат botellones или забави за пиење на улиците. Тора повика да се стави крај на ваквото однесување, велејќи: „Денес, botellones не е забава; тоа покажува недостиг на солидарност“.

Пораката ја повтори францускиот министер за здравство, кој ги повика младите да бидат претпазливи и да одржуваат мерки за безбедност. „Кога спроведуваме масовни тестови, гледаме многу млади пациенти… повеќе млади отколку во претходниот бран“, рече министерот Оливие Веран за време на викендот. „Ова е особено случај во регионот Ил де Франс (Париз) каде гледаме млади луѓе кои се заразени без да знаат како се случило тоа. Очигледно, постарите луѓе сè уште се многу внимателни, додека младите луѓе посветуваат помалку внимание“.

Во Германија се зголемува стравот од втор бран на корона вирусот, а некои експерти велат дека земјата е на пат, други велат дека тој веќе започнал, а некои зборуваат дека има „постојан бран“ што ќе трае сè додека не пристигне вакцина.

Избувнувањата во урбаните области и кај туристи и работници кои извршуваат жетварски работи покажаа колку брзо може да се разгори вирусот, ставајќи цели региони во ризик повторно да бидат заклучени.

Советодавното тело за јавно здравје во земјата, Институтот „Роберт Кох“, рече дека е „многу загрижувачки“ порастот на случаите во последните неколку недели. Новиот број случаи помина над 800 во петокот, по неколку недели кога беше помеѓу 300 и 400 години. Во врвот на пандемијата, Германија забележа над 6.000 случаи на ден.

Министерот за здравство, Јенс Шпан, предупреди дека туристите кои одат на забави во Мајорка или Ибица се во опасност да заборават на правилата, како што се физичко растојание и миење на рацете, придонесувајќи за закана од втор бран. Тој најави дека планира да воведе задолжително тестирање за патниците кои се враќаат од области што се сметаат за висок ризик.

Михаел Кречмар, лидер на источната покраина Саксонија, рече дека верува оти „вториот бран на корона вирус веќе е таму“. (Гардијан)