Додајте една состојка во меленото месо: Ќофтињата, плескавиците дури и мусаката ќе ви биде многу посочна


Малкумина знаат дека можете многу да го подобрите вкусот на јадењата со мелено месо, како што се ќофтиња, плескавици, мусака и слично, само со додавање на една состојка. Станува збор за прашок за пециво.

Професионалните готвачи знаат дека прашокот за пециво не само што влијае на текстурата на производите од брашно, како леб, колачи и колачи. Прашок кој се додава за да помогне тестото или смесата со брашно да нарасне, да биде полабава кога се пече и да има поголем волумен, истото го прави и за месото.

Благодарение на прашокот за пециво, месото ќе биде помеко, полабаво, ќе избегнете формирање на грутки, па дури и потенцијално гумена текстура. Јадењата со месо ќе бидат неверојатно сочни и нежни, особено ако подготвувате плескавици или ќофтиња.

Прашокот за пециво се додава на крајот од подготовката на садот и во мала количина. Ако, на пример, ги мешате состојките за ќофтиња, на крајот додајте го прашокот и измешајте да се распореди рамномерно, па оставете ја смесата да одмори малку пред да се пржи.

Доколку барате лесен рецепт за ќофтиња, еве го рецептот:

Состојки:

300 гр мелено месо
3 јајца
2 лажици брашно
2 лажици масло
150 гр вода
една лажичка прашок за пециво
сол, суви зачини, бибер, лук
Подготвува:

Соединете ги сите состојки, со лажица вадете уштипци и ставете ги да се пржат во добро загреана тава.