Дали Русија станува колонија: Путин му вети на Ши дека целиот гас ќе го извезува во Кина


 

Русија е подготвена да го зголеми снабдувањето со природни ресурси за Кина, изјави претседателот Владимир Путин по средбата со кинескиот претседател Ши Џинпинг во Кремљ.

Разговорите, кои ја одбележаа првата средба лице в лице меѓу Путин и Ши од почетокот на војната во Украина, беа „успешни“ според зборовите на рускиот претседател и „се одржаа во топла, другарска и конструктивна атмосфера“.

Русија, како што рече Путин, има намера да обезбеди „непрекинато снабдување со нафта“ за Кина, како и нагло да го зголеми извозот на гас. Минатата година „Гаспром“ требаше да испумпува 15 милијарди кубни метри во Кина преку гасоводот „Силата на Сибир“, а до 2024 година се очекува неговиот капацитет да достигне планирани 38 милијарди кубни метри годишно.

„Вкупниот обем на испораки на гас до 2030 година ќе биде најмалку 98 милијарди кубни метри, плус 100 милиони тони ЛНГ“, рече Путин. Обемот што го именува претседателот е целиот гас што Русија, според планот, треба да го произведе до 2030 година, забележува Интерфакс. Сега производството на ЛНГ е три пати помало и изнесуваше 32,3 милиони тони во 2022 година.

„Рускиот бизнис е во состојба да одговори на зголемената побарувачка од кинеската економија за енергетски ресурси, како во рамките на тековните проекти, така и оние кои моментално се во процес на координација“, нагласи Путин. Еден од таквите проекти е гасоводот „Моќта на Сибир 2“ низ територијата на Монголија со капацитет од 50 милијарди кубни метри годишно.

Бидејќи се дискутира повеќе од 7 години, проектот е „речиси“ договорен во сите погледи, рече Путин. Исто така, постојат „можности за значително зголемување на извозот на месо, жито и други категории стоки во Кина“, рече тој.

Русија ѝ нуди на Кина природни ресурси во замена за поддршка што Кремљ ја смета за критична за продолжување на војната со Украина, изјави извор од Кремљ за „Фајненшел тајмс“. Минатата година Русија го зголеми извозот на нафта во Кина за речиси 10%, јаглен – за 21%, а гас – за 1,5 пати, со што за прв пат стана нејзин најголем снабдувач. Кина одговори со испраќање на електроника и машини во вредност од 4,8 милијарди долари во Русија, заменувајќи ги заминатите западни компании.

„Логиката на настаните диктира дека ние целосно стануваме ресурсна колонија на Кина“, вели изворот на ФТ. „Нашите сервери ќе бидат од ‘Хуавеи’… Кина ќе добива гас преку ‘Силата на Сибир’. До крајот на 2023 година, јуанот ќе биде нашата главна трговска валута“.

Санкциите дополнително ја истакнаа асиметричната природа на односите меѓу Русија и Кина, истакна виш соработник на Меѓународниот институт за стратешки студии: „Тешко е да се скрие фактот дека Русија сега е помлад партнер“.