Браната на Днепар најверојатно е минирана одвнатре

Само моќна експлозија со стотици килограми моќен експлозив поставен внатре во браната може да предизвика такво уништување, пишува „Њујорк тајмс“


 

Најверојатната причина за уништувањето на браната на хидроцентралата Каховка на реката Днепар била експлозија произведена одвнатре со моќно полнење, пишува „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на експерти за инженерство и уривање. Веројатноста за пробив на вода како резултат на структурен колапс или гранатирање однадвор е многу помала.

Фактот дека руските трупи кои ја контролираат хидроцентралата ја минирале, Украина го објави минатиот октомври. Во вторникот, претседателот Володимир Зеленски ја обвини Русија за поткопување и минирање на хидроцентрала, „експлодирајќи бомба за масовно уништување на животната средина“.

Саботажата беше извршена од Украина за да го лиши Крим од вода и да го скрие неуспешниот почеток на офанзивата, изјавија министерот за одбрана Сергеј Шојгу и прес-секретарот на Владимир Путин, Дмитриј Песков. Руските државни медиуми, исто така, го припишуваат пробивањето на браната на гранатирањето од страна на украинските сили.

Зеленски ги отфрли обвинувањата за гранатирање, поткопување на хидроцентралата на овој начин, според него, е „физички нереално“.

Експертите интервјуирани од „Њујорк тајмс“ се согласуваат со него. Според нив, најголема штета предизвикува експлозија во затворена просторија, чија сета енергија е насочена кон уништување на објекти. Но и во овој случај потребни се стотици килограми експлозив за посакуваниот ефект. Нема доволно енергија од експлозија на бомба поставена надвор, или од ракетни напади – или ќе бидат потребни многу пати повеќе експлозиви.

Најверојатно, Русија ја разнесе браната, плашејќи се од украинска контраофанзива, според воениот експерт Павел Лузин, соработник во посета на Факултетот за право и дипломатија Флечер на Универзитетот Тафтс. Тоа е насипна брана направена од тврдо спакувана почва, па затоа ѝ треба експлозија одвнатре за да ја уништи и нема многу да страда од артилериски гранати, објасни тој за „Фајненшл тајмс“.

Руските војници во текот на мај се обидуваа да спречат украинска контраофанзива со постојан ракетен бараж, а „кога тоа не успеа, тие разнесоа електрана“, рече Лузин.

Самоуништувањето е исто така крајно неверојатно, вели Грегори Бичер, професор на Универзитетот во Мериленд и член на Националната технолошка академија на САД, кој ги проучувал причините за дефектите на браната. Во мај, водата се искачи на горниот раб на браната на хидроцентралата Каховка и почна да се прелева низ неа – тоа може да се види на сателитски снимки. Но, кога браната се урива под прекумерен притисок на водата, тоа обично се случува на нејзиното спојување со брегот, додека во овој случај пробивот се случи на средината, веднаш до хидроцентралата во непосредна близина на брегот окупирана од руските војници, истакнува Бичер. Високото ниво на вода и оштетувањето на портите теоретски би можеле да ги исфрлат од колосек некои од нив, но тоа не би предизвикало таква огромна штета како во овој случај, смета тој.

Во своите први коментари по уништувањето на браната, рускиот претседател Владимир Путин ја обвини Украина за големата штета и ги нарече акциите на одговорните „варварски“.

Путин му рекол на турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган во телефонски разговор во средата дека експлозијата што ја уништи браната е „варварска акција“ која „доведе до голема еколошка и хуманитарна катастрофа“, се вели во соопштението на Кремљ.