7 декември во историјата – Јапонија го бомбардираше Перл Харбор


 

Во 7,55 часот по локално време на Хаваи, јапонски бомбардер кој на крилјата го носи црвениот симбол на Изгрејсонцето на Јапонија се појавува од облаците над островот Оаху. Следеше рој од 360 јапонски воени авиони, кои се спуштаа на американската поморска база во Перл Харбор во жесток напад. Ненадејниот напад нанесе критичен удар врз американската пацифичка флота и ги вовлече Соединетите Држави неповратно во Втората светска војна.

Со прекинот на дипломатските преговори со Јапонија, претседателот Френклин Рузвелт и неговите советници знаеле дека е веројатен неизбежен јапонски напад, но ништо не било направено за да се зголеми безбедноста во важната поморска база во Перл Харбор. Беше недела наутро, а многу воен персонал доби пропусници за да присуствуваат на верските служби надвор од базата. Во 7,02 часот, двајца радарски оператори забележале големи групи авиони кои летаат кон островот од север, но, со оглед на тоа што во тој момент се очекуваше летот на „Б-17“ од Соединетите Држави, им било кажано да не алармираат. Така, јапонскиот воздушен напад беше разорно изненадување за поморската база.

Голем дел од Пацифичката флота стана бескорисен: пет од осум борбени бродови, три уништувачи и седум други бродови беа потонати или сериозно оштетени, а повеќе од 200 авиони беа уништени. Вкупно 2.400 Американци беа убиени, а 1.200 беа ранети, многумина додека храбро се обидуваа да го одбијат нападот. Загубите на Јапонија беа околу 30 авиони, пет мали подморници и помалку од 100 луѓе. За среќа на Соединетите Држави, сите три носачи на авиони на Пацифичката флота беа на море на тренинг маневри. Овие огромни носачи на авиони ќе ја имаат својата одмазда против Јапонија шест месеци подоцна во битката кај Мидвеј, менувајќи ја плимата против претходно непобедливата јапонска морнарица во спектакуларна победа.

Ден по бомбардирањето на Перл Харбор, претседателот Рузвелт се појави пред заедничка седница на Конгресот и изјави: „Вчера, 7 декември 1941 година – датум кој ќе живее во срам – Соединетите Американски Држави беа ненадејно и намерно нападнати од поморски и воздушни силите на Јапонската империја“. По краткиот и силен говор, тој побара од Конгресот да одобри резолуција со која се признава воената состојба меѓу Соединетите Држави и Јапонија. Сенатот гласаше за војна против Јапонија со 82 спрема 0, а Претставничкиот дом ја одобри резолуцијата со 388 гласови и еден против.

Единствениот неистомисленик беше конгресменката Жанет Ранкин од Монтана, побожна пацифистка која исто така беше против влезот на САД во Првата светска војна. Три дена подоцна, Германија и Италија објавија војна против Соединетите Држави, а американската влада одговори исто.

Американскиот придонес во успешните сојузнички воени напори опфати четири долги години и чинеше повеќе од 400.000 американски животи.