Снежни обвивки на Ѓавато и Буково

Сообраќајот на државните патишта се одвива понаместа влажни коловози.

Снег со слаб интинзитет провејува на Ѓавато и Буково кој не се задржува на коловозот. Поради магла намалена видливост од 30 до 40 метри има на патот Лисец – Попова Шапка и од 50 до 100 метри на Стража, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ) во вечерниот извештај за состојбата на патиштата.

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.