ВМРО-ДПМНЕ најави интерпелација за Џафери, ќе одговара и кривично

ВМРО-ДПМНЕ го анализира целокупното сценарио од завчерашниот ден кога во Собранието беше изгласан Законот за јазиците со што е прекршен Деловникот, законите и Уставот, изјави  претседателот на партијата Христијан Мицкоски во интервју за ТВ Алфа.  Рече дека ги анализираат постапките на СДСМ и ДУИ од средата и од резултатите на анализата ќе преземат конкретни чекори.

– Првиот чекор ќе биде интерпелација за господинот Талат Џафери, кој ја узурпира функцијата претседател на Собранието на РМ. Вториот чекор е да се поднесе кривична пријава за сите оние кои беа соучесници во овој процес, но и оние што го почнаа, и потоа ќе следат други чекори против сите кои ќе се обидат да сторат било какво кривично дело, рече Мицкоски.

Смета дека претседателот Ѓорге Иванов постапил државнички и дека ВМРО-ДПМНЕ апсолутно стои зад одлуката на претседателот на државата дека ваков закон не заслужува потпис. – Овој закон нема и не смее да профункцинора зашто е донесен во недемократска и непроцедурална атмосфера  и на насилен начин од парламентарното мнозинство, рече Мицкоски.

Истакна дека неговата партија се реструктурира и за краток период ќе се реорганизира, ќе застане цврсто на нозе и ќе тргне во, како што рече, „одлучуваки поход кон уривање на оваа ненародна власт предводена од Зоран Заев, а поддржана од Талат Џафери“.

За зачувување на државните и националните интереси планираат протести од мај на улиците низ Македонија и, рече, ВМРО-ДПМНЕ нема да се врати додека не победи на предвремени парламентарни избори.