Зошто Трамп се плаши да ја напушти Белата куќа?

Она што е јасно е дека парите и слободата на Трамп се во игра. Како што ќе се соочи со поразот на изборите во 2020 година, тој ќе продолжи да реагира жестоко и непредвидливо, како човек кој веќе 74 години е навикнат да се извлекува скоро со што било

 

САД – Доналд Трамп е најсреќниот човек во светот. За разлика од скоро, добро, сите, тој е заштитен од последиците од сопствените грешки целиот свој живот.

Роден во богато семејство, тој беше изолиран од млаки академски изгледи и сериски деловни удари од парите на неговиот татко. („Јас често велам дека сум член на среќен сперма-клуб“, тоа е начинот на кој тој го стави во една од своите книги.) Појавувајќи се како ѕвезда на реално шоу во раните 2000-ти, Трамп откри дека славата му дозволува да биде предатор олку што сакаше без последици. („Кога си ѕвезда, тие ти дозволуваат да го сториш тоа.”) И неговото искачување во Белата куќа во 2016 година ги отвори очите кон законскиот оклоп на претседателството – што тој го толкуваше широко и често неточно. („Има член 2, каде што имам право да правам што сакам како претседател.“)

Иако Трамп со текот на годините жонглираше, меѓу другите тешкотии- со закани за личен банкрот, обвинувања за сексуален напад, интензивна федерална истрага и импичмент, тој продолжи да живее без никакво каење. Богатството, славата и функцијата претседател го задржаа во подем. Но тоа значеше и дека тој не научил од своите грешки. Секоја лична и јавна пресметка е одложена или избегната настрана.

Сега, сепак, Трамп гледа во две закани што се појавуваат откако тој (ќе) ја напушти Белата куќа во јануари. Едниот е финансиски, другиот легален. Ниту едното ниту другото не е целосно под негова контрола. И и едното и другото може да помогнат да се објасни, заедно со неговата повеќегодишна неможност да прифати да изгуби, зошто Трамп нема да признае дека новоизбраниот претседател Џо Бајден ќе го наследи и зошто ја Републиканската партија треба да му помогне да ги просветлува Американците за исходот од претседателски избори.

Организацијата Трамп е оптоварена со над 1 милијарда долари долг, што Дан Александар од Форбс ги откри. Дел од вкупниот број беше обелоденет во текот на изминатите неколку години во личните финансиски обелоденувања на претседателот, досиеја до Канцеларијата за етика во владата. „Њујорк тајмс“ неодамна откри дека Трамп лично гарантирал најмалку 421 милиони долари од долгот, а повеќе од 300 милиони долари доспеваат во рок од четири години.

Со други зборови, на  Трамп му требаат многу пари што можеби ќе треба да ги искористи за да ги врати во економијата опфатена со Ковид-19, во која неговите индустрии – хотели, рекреација, урбани недвижнини – беа особено разгорени. Форбс проценува дека неговите средства вредат 3,7 милијарди долари; Блумберг Њуз ги приближува на околу 3,2 милијарди долари. Тој нема да се скрши. Но, ако економијата продолжи да се бори во наредните месеци, тие проценки ќе бидат тестирани. И голем дел од она што го поседува Трамп не е ликвидно, што значи дека може да биде тешко под притисок да продава средства брзо ако треба да собере средства. На пример, меѓу највредните сопствености на Трамп се малцинските влогови во два имоти што ги контролира Vornado Realty Trust. Гласините за продажба може дополнително да ја намалат вредноста на неговото портфолио.

Друга работа што ќе ја ослабне способноста на Трамп да преговара за милионски финансиски зделки или прошка: напуштање на претседателската функција.

Трамп, неговите деца и нивната компанија се соочуваат со агресивни истраги за нивните финансии, сметководствени практики и плаќања на данок.

Обвинителството на Менхетен го испитува Трамп за можна даночна измама и фалсификување деловна евиденција, според поднесоците од апелациониот суд. Во оваа истрага, која исто така ја испитува исплатата на претседателот од парите на две жени кои наводно имале сексуални средби со него, канцеларијата на ДА бара осум години даночни пријави на Трамп. Исто така, се разгледува дали Трамп ја надувал вредноста на неговите имоти и други средства со цел да обезбеди средства од заемодаватели и инвеститори.

Њlујоршкиот јавен обвинител Летитија Џејмс започна друга истрага, исто така фокусирана на тоа дали Организацијата Трамп и семејството Трамп манипулирале со проценките за да обезбедат финансирање или да ги користат даночните бенефиции. Истрагата на Џејмс е граѓанска постапка, која може да донесе големи финансиски казни против Трамп, но нема затвор (освен ако не најде причини да го преиспита како кривично дело). Истрагата на Венс е кривична работа, и доколку екипата на Трамп биде прогласена за виновна за кривични дела, тогаш прашањето за затвор е на маса.

Тимот на Трамп се бореше тешко против истрагата Венс, вклучително и аргументирање пред Врховниот суд на САД дека претседателот кој е во функција е имун од државните кривични гонења. Додека судот го отфрли тој поим со значајна пресуда во текот на летото, тој ќе стане спорен аргумент на кое било место откако Трамп повеќе не е претседател.

Трамп истуркан од законскиот ров што ја опкружува Белата куќа станува, во најголем дел, Трамп кој може да биде тужен и казнет исто како што може секој друг Американец. Тоа исто така може да им даде нови текови на случаите за сексуален напад против него.

Нејасно е колку ќе бидат агресивни службениците за спроведување на законот во администрацијата на Бајден кон Трамп. Тие би можеле да воскреснат некои обвиненија за опструкција што остануваат лоши откако поранешниот специјален советник Роберт Мулер ја заврши истрагата. Од друга страна, политичката огнена бура што може да се запали може да го убеди Бајден да се воздржи.

Она што е јасно е дека парите и слободата на Трамп се во игра. Како што ќе се соочи со поразот на изборите во 2020 година, тој ќе продолжи да реагира жестоко и непредвидливо, како човек кој веќе 74 години е навикнат да се извлекува скоро со што било.

Оваа колумна на Тимоти Л. Брајен не го одразува мислењето на уредничкиот одбор или Блумберг ЛП и неговите сопственици. (Блумберг Опинион)