Зошто Тејлор Свифт никогаш не пеела на Супербоулот?


Полувремето на Супербоулот  ги виде настапите на легендарните музичари. Принс, Бијонсе, Мадона, Мајкл Џексон, Ријана, Д Викенд, „Ју-Ту“, Дајана Рос, Џастин Тимберлејк,… се само некои претходни изведувачи кои имаат обемни каталози на непобитни хитови кои можат да се соберат за импресивен настап од 13 минути. Прашањето за тоа кој ќе настапи во Суперболот е речиси исто толку важно колку и кои две фудбалски екипи ќе се соочат на годишниот натпревар.

Оваа година, Тејлор Свифт стана голем дел од разговорот околу Супербоулот – не заради настап, туку затоа што нејзиниот дечко Тревис Келси, синоќа на стадионот Елиџент во Лас Вегас, играше за Канзас Сити Чифс против Сан Франциско 49ерс кој победи, втор пат, по ред,  а нивниот бакнеж стана светска сензација.

Со години, Свифт, наводно, го одбиваше настапот, не заради парите, зашто, ѕвездите всушност не добиваат хонорар туку уште поголема слава. Таа склучи „долгорочно партнерство“ со Кока-Кола, ривалскиот бренд на спонзорот на полувремето на Супербоул, Пепси. Кога Apple Music ја презеде функцијата официјален спонзор во 2022 година, имаше гласини дека ѝ била понуден настап. ТМЗ потврди дека и било понуден, но го одбила бидејќи во тоа време работела на повторно снимање на нејзиниот албум.

Она што исто така може да ја спречи Свифт е нејзиниот зафатен распоред. Таа го издаде својот албум во октомври 2022 година, Midnights, кој неодамна освои две Греми награди, вклучително и историска четврта награда за албум на годината за Свифт, и повторно ги снима своите први шест албуми – од кои четири се објавени: Fearless (Taylor’s Version ), Црвена (верзија на Тејлор), Зборувај сега (верзија на Тејлор) и 1989 година (верзија на Тејлор). Таа сè уште треба да ги објави Reputation (Верзија на Тејлор) и Тејлор Свифт (Верзија на Тејлор). Таа, исто така, само што објави дека ќе издаде сосема нов албум, The Tortured Poets Department, на 19 април.

Во март 2023 година, поп-ѕвездата која постојано испишува музилка историја, тргна на неверојатно успешната турнеја „Ерас“ – која го заврши својот прв дел во ноември 2023 година. Свифт доби малку одмор за празниците, а турнејата неодамна продолжи со концерти во Токио. Не е јасно дали и кога ќе настапи на Супербоул, но сигурно има плејада хит песни од кои може да избере.