Зошто Путин би сакал да го разнесе „Северен тек“?

На Путин многу му одговара да го скрши моралот на Европа во време кога европските влади се под притисок на гневните гласачи


Истекувањето на гасот во Балтичкото Море

 

Сомневањето за саботажа на гасоводот „Северен тек“ звучи како да доаѓа од прирачникот на Владимир Путин за паника, ескалација и насочување на настани, пишува британски „Телеграф“.

Нелегалната војна на поранешниот агент на КГБ предизвика западни санкции без преседан. Сепак, рускиот претседател е убеден дека неговиот народ може да ги издржи економските тешкотии многу подолго и подобро од Европејците.

Пресметката на Путин е дека скокот на цените на гасот и, следствено, трошоците за живот во Европа, континент безнадежно зависен од руските енергетски испораки, на крајот ќе го свртат бранот во негова корист.

Цените на гасот паѓаа до саботажата на „Северен поток“

Цените на гасот во Европа паѓаа во последните четири дена, а потоа вчера, по веста за веројатната саботажа на Северен тек, се зголемија за 20 отсто. Во Велика Британија се зголемени за 33 отсто.

Гасоводот „Северен тек 2“ содржеше 117 милиони кубни метри природен гас во вредност од 237 милиони евра по сегашни цени. Но, Путин и претходно покажа дека е подготвен да жртвува вреден гас и да го користи како оружје. Во текот на август, Русија согоруваше гас во вредност од 9,3 милиони евра дневно во објектот во близина на границата со Финска наместо да го извезува во Европа.

„Северен тек 2“ никогаш не профункционира, а шансите тоа да се случи во блиска иднина се исклучително мали. Германија одлучи да не го одобри големиот проект непосредно пред Путин да ја започне својата инвазија на Украина.

„Северен тек 1“, кој долго време ја потхрануваше зависноста на Европа од рускиот гас, не е она што беше некогаш. Русија не го вклучи од затворањето во август, пренесува „Индекс“.

Зошто сега?

Зошто Москва би го избрала овој конкретен момент за да го саботира „Северен поток“ – под услов да се покаже дека Русија навистина стои зад саботажата?

ЕУ почна да работи на нов пакет санкции против Русија. Унгарскиот премиер Виктор Орбан веќе бара укинување на новите санкции и укинување на постоечките санкции, а во исто време новата италијанска влада остава впечаток дека нема да биде на страната на ЕУ во односите со Русија на Путин.

На Путин многу му одговара да го скрши моралот на Европа во време кога европските влади се под притисок на гневните гласачи, кои се плашат од падот на температурите што неминовно ќе следи со доаѓањето на зимата.

Времето на саботажа беше совршено. Новиот гасовод меѓу Норвешка и Полска беше пуштен во употреба вчера, токму кога почнаа да се појавуваат вести за можна саботажа. Се наоѓа многу блиску до „Северен тек 2“.

Варшава е сѐ поблиску до целосна независност од рускиот гас, што треба да го постигне до крајот на годинава. Новиот балтички гасовод е само еден дел од пошироките напори на Европа да најде алтернативни снабдувачи и да ги надополни резервите на гас пред зимските температури.

Новата улога на Норвешка

Од почетокот на војната во Украина, Норвешка почна да ја заменува Русија како главен снабдувач на природен гас за ЕУ. Подводните експлозии би можеле да бидат предупредување за Норвежаните за тоа што Русија би можела да направи со нивните гасоводи доколку бидат заглавени во ќош.

Местото на експлозиите на „Северен тек 2“ е многу блиску до новиот балтички гасовод.

Минатата недела Москва тврдеше дека Украина планира „терористички“ напад на гасоводот „Турски тек“, кој исто така испорачува руски гас во Европа.

Норвешките регулатори повикаа на зголемена будност по предупредувањата од нафтените и гасните компании дека неидентификувани беспилотни летала биле забележани во близина на нивните офшор објекти.

Во исто време, Кремљ се заканува не само со нуклеарна војна, туку и сигнализира дека може да го ескалира конфликтот на начини кои некогаш се сметаа за незамисливи.

Без норвешкиот гас, зимата во Европа секако би била долга, студена и скапа. Русија повторно се потпира на зимата, фактор што ѝ помогна да ги победи своите непријатели толку пати во историјата, за да обезбеди победа во енергетската војна против Западот.