Зошто путерот со години е на „црната листа“ на лекари и диететичари?


Butter

Додека едни велат дека путерот е здрав, други велат дека е производ кој придонесува за развој на одредени болести. Најголеми љубители на овој намаз се жителите на Франција. Просечен Французин јаде повеќе од 8 килограми путер годишно, но нема здравствени проблеми. Како е можно?

Путер е маснотија добиена од масти и протеински компоненти од изматена слатка или кисела павлака. Се прави од кравјо млеко. Станува збор за природен производ кој содржи многу состојки кои се важни за организмот, на пример витамини А, Д, Е и К2 и маслена киселина, која благотворно делува на состојбата на цревата бидејќи има антивоспалителни својства.

Витаминот А кој се наоѓа во путерот го поддржува имунолошкиот систем и видот, учествува во производството на црвени крвни зрнца и може да го намали ризикот од болести. Витаминот Д ја регулира концентрацијата на калциум во крвта, ги зајакнува коските и позитивно влијае на имунолошкиот, нервниот и мускулниот систем. Витаминот Е го подобрува квалитетот на видот, го регулира нивото на холестерол и гликоза во крвта, го намалува ризикот од атеросклероза и срцев удар. Покрај тоа, путерот помага да се апсорбираат хранливите материи од друга храна. Друга предност е тоа што е лесно сварлива.

Што велат лекарите?
Експертите сметаат дека путерот не треба да се исфрла од исхраната, туку треба да се јаде умерено. Путерот со години беше на „црната листа“ на лекари и диететичари. Зошто? Главно поради содржината на холестерол, кој се сметаше за главна причина за кардиоваскуларни заболувања. Лекарите сè уште не препорачуваат путер на пациенти кои страдаат од атеросклероза. Се препорачува намазот да го заменат со висококвалитетен маргарин.

Според препораките на Светската здравствена организација (СЗО), мастите треба да содржат 15-35 проценти од дневната енергетска вредност од оброците. Тоа треба да бидат претежно незаситени масни киселини, на пр. омега-3 или омега-6, кои се наоѓаат во разни растителни масла и риба. Животинските масти, вклучително и путерот, треба да се додаваат само на други производи.