Зошто Кејт Мидлтон нема да присуствува на откривањето на споменикот на леди Дајана во чест на 60-от роденден?


Англија– Војвотката од Кембриџ нема да присуствува на отворањето на комеморативниот споменик на принцезата Дајан оваа недела во палата Кесингтон, објави BAZAAR.com

Принцот Вилијам и принцот Хари повторно заедно за прв пат од погребот на принцот Филип во април, се меѓу ретките гости чиј список бил намален заради превентивните мерки бидејќи делта варијантата на Ковид-19 продолжува да се шири во Велика Британија. Според официјалното соопштение за печатот на Бакингемската палата, единствените присутни на откривањето на споменикот ќе бидат двајцата принцови, блиското семејство на покојната принцеза од Велс, членови на комитетот за споменици, скулпторот на споменикот, Јан Ранк-Бродли и пејсажниот дизајнер Пип Морисон. Комеморативниот споменик ќе биде откриен на 1 јули, на 60-тиот роденден на Дајана.

Извор од кралската палата за БАЗАР изјави дека Вилијам ќе ги донесе сопругата војвотката Кејт и нивните три деца, принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луис, за да го видат споменикот пред официјалното откривање. За Хари се разбира дека сè уште е во карантин по пристигањето во Англија.

„Секогаш ќе бидат двајцата браќа “, раскажа изворот за БАЗАР за отсуството на војвотката од јавниот настан.

Хари, кој сега живее во Санта Барбара, Калифорнија, со својата сопруга војвотката Меган и нивните две деца, Арчи и Лилибет, Дајана Монтбаттен-Виндзор, пристигна во Велика Британија пред предвидениот настан. Меган не е во можност да присуствува на откривањето на споменикот, затоа што на почетокот на месецов го роди второто дете на двојката.