Златната палма за филмот „Паразит“

CANNES, FRANCE - MAY 24: (front L-R) Hanaa Issa, Fatma Hassan Al Remaihi, Zeynep Ozbatur Atakan, Karim Ghneim, Yasmine Haj, Fadi Sakr, Raia Haidar, Yasmine Hamdanm, Elia Suleiman, Nancy Grant, Tarik Kopty, Gael Garcia Bernal, (back L-R) Laurine Pelassy, Serge Noel, Vincent Maraval, a guest and Edouard Weil attend the screening of "It Must Be Heaven" during the 72nd annual Cannes Film Festival on May 24, 2019 in Cannes, France. (Photo by Pascal Le Segretain/Getty Images)

Златната палма на овогодинашниот Кански филмски фестивал ја доби филмот „Паразит“ на јужнокорејскиот режисер Бонг Џон-ху.

Златната палма ја додели француската актерка Катрин Денев, заедно со претседателот на жирито Алехандро Гонзалес Ињариту.

Големата награда на Канскиот филмски фестивал, пак, беше доделена на филмот Атлантик на Мати Диоп.

Наградата за најдобар актер на Фестивалот во Кан ја доби Антонио Бандерас, за неговата улога во Додор и Глорија на Педро Алмодовар,

Филмот Бедници, на Ла Ли и Клебер Мендонса Филихо и Жулиано Дорнелес ја понесе наградата на жирито на Фестивалот, а Златната камера во 2019 оди во рацете на Цезар Дијаз за Нашите мајки, јавува дописникот на МИА.