Златна зора е криминална група – пресуди грчкиот суд

Со одлуката на судот крајнодесничарската партија ефективно е забранета

 

АТИНА – Грчки суд во средата ја прогласи екстремно десничарскатa партија Златна зора за криминална група, со што всушност забрани радикална организација која некогаш беше трета по големина партија во земјата.

Судницата навиваше, како и илјадници кои се собраа пред апелациониот суд во Атина. Но, расположението на улиците стана кисело кога изолирани групи на самонаречени анархисти фрлаа бензински бомби кон полицијата, која одговори со солзавец и водени топови.

Златна зора беше катапултирана од опскурност до озлогласеност во период од неколку години, привлекувајќи приврзаници со ксенофобична реторика во екот на должничката криза во Грција.

Но, тоа започна да се расплетува во септември 2013 година, кога еден приврзаник на партијата беше уапсен за убиството на Павлос Фисас, музичар и рапер поврзан со политичката левица.

Членовите на Златна зора, вклучувајќи го и нејзиниот лидер Никос Михалолијакос, беа притворени и властите започнаа истрага дали групата е криминална организација паралелно со истрагата за смртта на Фисас. Судскиот процес започна во 2015 година.

Пред судот да донесе пресуда дека раководството на партијата управува со криминална група, судот го прогласи приврзаникот на Златна зора Јоргос Рупакиас виновен за убиството на Фисас.

Мајката на Фисас, црно облечената Магда, која не пропушти ниту еден ден од почетокот на судењето, се расплака по пресудата со која се пресуди криминалецот на Златна зора. „Павлос ти го направи ова“, рече таа, според грчките медиуми.

Членовите на Златна зора, вклучително и Михалолијакос, не беа присутни во судот во средата.

Тие беа уапсени во 2013 година, прв пат избрани политичари беа притворени во Грција по воениот удар во 1967 година и беа ослободени по истекот на нивниот период на притвор пред судење.

Златна зора не успеа да освои ниту еден мандат на парламентарните избори минатата година што ја донесе конзервативната партија Нова демократија на власт.

Обвинителите обвинија 65 лица, вклучувајќи и 18 поранешни пратеници на Златна зора, за членови на криминална група. Нивното судење започна во април 2015 година. Во тоа време, партијата рече дека е жртва на политички мотивиран лов на вештерки.

На десетици други на кои им се суди, членови на партијата и наводни соработници, се соочуваат со осуди за обвиненија кои се движат од убиство до лажно сведочење, поврзани со серија насилни напади врз имигранти и левичарски активисти.

Мајката на убиениот левичарски музичар Павлос Фисас ја поздравува пресудата

Пресудата од средата ја поставува сцената за случајот од висок профил, кој треба продолжи кога судот треба да ја изрече казната за убиството на Фисас и други насилни напади

Десетици илјади се собраа пред силно обезбедениот апелациски суд, држејќи транспаренти на кои пишуваше „Фашизам, никогаш повеќе“ и „Слобода за народот, смрт на фашизмот“.

„Ние мора да испратиме порака до помладите генерации, порака против фашизмот“, рече 69-годишната Софија. „Наша должност за демократијата да бидеме тука денес, да покажеме дека се спротивставуваме на ваквите криминални дејствија“. (Ројтерс)