„Жив сум и здрав сум“: Сем Нил откри дека ракот е во ремисија


САД- Сем Нил сака сите да знаат дека е „добро“ откако неодамна откри дека минатата година му бил дијагностициран рак на крвта во стадиум 3.

Ѕвездата на  Jurassic Park (75) се огласи на Инстаграм за да ги увери фановите дека е во ремисија во последните осум месеци.

Облечен лежерно во бела маичка, Нил откри во долго видео дека е малку „напорно“ да се слуша за неговите здравствени проблеми во вестите бидејќи тој е „жив и здрав“.

„Моите вести за [здравјето] се чини дека се ширум вестите во моментот, и тоа се еден вид „Рак! Рак! Рак!““, сподели ѕвездата родена во Нов Зеланд. „Што е малку заморно затоа што како што гледате, јас сум жив и здрав и сум во ремисија веќе осум месеци, што се чувствува навистина добро“.

Според Нил, неговото здравје е во нагорна линија, тој е „жив и клоца и … многу среќен што се враќа на работа“.

Следната недела, тој ќе се врати пред камерата, глумејќи заедно со Анет Бенинг во претстојната адаптација на книгата на Лиан Мориарти, Apples Never Fall. Но, на крајот, тој посакува дијалогот околу него повеќе да се фокусира на неговите претстојни мемоари, Дали некогаш ти го кажав ова?, кои ги напиша додека се лекуваше од рак.

„Само посакувам насловот да не беше толку многу „тоа нешто“, бидејќи главната работа е што јас ја напишав оваа книга“, продолжи тој. „И го спомнува ракот бидејќи тоа е контекст во кој го напишав“.

Нил прво зборуваше за неговата здравствена состојба во интервју за Гардијан што беше објавено во петокот. Тој сподели дека првпат открил дека е болен додека бил на прес-конференција за Jurassic World Dominion минатата година, забележувајќи дека има отечени жлезди. За неколку недели, тој примаше хемотерапија за ангиоимунобластичен Т-клеточен лимфом, рак на крвта. За жал, првиот круг третмани не функционираше.