Жикица Тасевски поднесе неотповиклива оставка

По денешниот пораз од Вардар, шефот на стручниот штаб на Работнички, Жикица Тасевски поднесе неотповиклива оставка. Тоа е трет пораз во низа за „романтичарите“ а Тасевски ја презеде одговорноста поради слабите резултати.

  • Поднесов неотповиклива оставка поради за мене неприфатливата ситуација во која се наоѓа мојот клуб. Работев, посветено, искрено секогаш подготвен за стручна анализа и одговорност за сопствените дела. Резултатски не бевме најдобри тоа треба да го признаеме, а кој го познава денешниот фудбалски поредок тоа секако ќе го разбере. Сакам да се заблагодарам на претседателот Драган Поповски и на директорот Иван Поповски за довербата и условите за работа кои ни беа овозможени. Им посакувам на сите во клубот многу среќа во продолжението на првенството. Ќе бидам најсреќен ако моето заминување биде пресвртница кон нови успеси достојни за клуб каков што е Работнички, изјави Тасевски за клупскиот сајт.

Работнички попладнево во 24.коло од Првата македонска фудбалска лига загуби од Вардар со 2:0 и падна на 6.место на табелата со 33 бода, 20 помалку од лидерот Шкендија.