Кошаркарскиот ас Жарко Паспаљ итно опериран поради проблеми со срцето


Легендарниот српски кошаркар Жарко Паспаљ во текот на вчерашниот ден итно бил примен во болница и му бил извршен хируршки зафат.

Српските медиуми објавија дека поранешниот ас на Партизан требало да биде гостин на годишното доделување на „Gazzetta Awards“, но во саботата бил примен на една белградска клиника поради аритмија. Операцијата била извршена во текот на денот, а познатиот кошаркар е на интензивна нега и надвор од животна опасност.

Според српски Телеграф, кошаркарот бил подложен на операција поради проблеми со срцето. 

Жарко Паспаљ (горниот ред, трет од лево) со репрезентацијата на Југославија на ЕП 1989 година во Загреб.

Паспаљ исто така доживеа два сериозни срцеви удари во 2001 година. Во ноември 2017 година, тој имаше мозочен удар.

Да потсетиме, Паспаљ беше светски првак со репрезентацијата на Југославија во 1990 година. Тој три пати беше европски првак во 1989, 1991 и 1995 година.