Макрон го смени премиерот за свеж почеток на неговото претседателство

Жан Кастекс го надгледуваше заклучувањето на Франција кога избувна епидемијата на корона вирусот

Франција – Претседателот Емануел Макрон го именуваше Жан Кастекс, врвен државен службеник и локален градоначалник кој ја оркестрираше стратегијата за заклучување од корона вирусот на Франција, за нов премиер во петокот за да ја реинвентира неговата администрација и да ги врати гласачите назад.

Кастекс (55) доаѓа од централната десница на француската политика и служеше две години како втор највисок функционер во Елисејската палата за време на претседателството на Никола Саркози.

Елисејски службеник го опиша Кастекс како висок државен службеник чие искуство во локалната политика ќе му помогне на Макрон да се поврзе со провинциската Франција. Кастекс беше „социјален голист“, рече официјалниот претставник, повикувајќи се на повеќе интервенционистичкото, социјално расположено крило на централната десница на Франција.

Кастекс минатата недела беше реизбран за градоначалник во Прадес, град во источните Пиренеи.

Соопштението уследи по оставката на Едуар Филип пред широко очекуваниот ремонт на владата од страна на Макрон.

Макрон ја преобликува својата влада бидејќи Франција се справува со најдлабока економска депресија од Втората светска војна, остар пад што ќе ја намали економијата за околу 11 отсто во 2020 година и ќе ги врати тешките придобивки околу намалувањето на невработеноста.

Инвеститорите следат да видат дали министерот за финансии Бруно ле Мер, кој ги надгледува реформите за либерализација на економијата и потроши големи за да ги задржи компаниите како „Ер Франс“ и „Рено“ за време на кризата, ќе ја задржи својата функција.

„Враќањето од летните одмори ќе биде тешко, мора да се подготвиме“, им рече Макрон на регионалните весници во интервјуто објавено доцна во четвртокот.

Макрон и Филип вечераа заедно во средата и се сретнаа во четвртокот. Изворот од Елисејската палата ги опиша дискусиите во четвртокот како топли и пријателски. И двајцата се согласија за „потребата нова влада да ја отелотвори следната фаза, новиот пат“, рече помошникот.

Макрон рече минатиот месец дека сака свеж старт, бидејќи Франција се соочува со деликатно и скапо закрепнување по падот од корона вирусот. Потоа, дојде лошиот резултат на неговата партија на општинските избори на национално ниво на 28 јуни.

Локалните избори покажаа зголемена поддршка за партијата Зелена и ги потенцираа неволјите на Макрон во врската со обичните луѓе. Неговата партија Републиката во марш не успеа да победи во ниту еден голем град, лишувајќи го претседателот на локалната база на моќ пред 2022 година.

Најзабележителна победа беше успехот на Филип во старо засолниште Авр и неговата оставка му го отвора патот за да стане градоначалник на северното пристаниште, од каде што може да се појави како ривал на Макрон за две години.

Кутии од картони беа доставени до канцелариите на премиерот неколку минути откако владата се повлече.

Макрон презема коцка со замена на Филипе, кој е попопуларен од претседателот, велат политичките аналитичари.

Но, задржувањето на Филип би сугерирало дека Макрон е премногу слаб за да го отпушти својот премиер и дека на неговата партија ѝ недостига длабочина за целосен ремонт на кабинетот.  (Ројтерс)