Зголемен бројот на активни случаи во Хрватска, почина едно лице

 

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 67 случаи со корона вирус, со што бројот на активни случаи се искачи на 727, а едно лице почина.

Како што пренесе Index.hr, 125 пациенти се во болница, а шест на респиратор.

Од почетокот на епидемијата во Хрватска заболеа 5.139 луѓе, од кои 145 починаа, а 4.267 оздравеа.

До денека вкупно се тестирани 118.955 примероци.