Земојтрес од 5,7 степени на југоистокот на Турција

Земјотрес со јачина од 5,7 степени денеска ја погоди провинцијата Малатија во југоисточна Турција, соопшти Институтот за истражување земјотреси и опсерваторијата Кандили.

Земјотресот се случил на длабочина од пет километри.

Градоначалникот на Путурга, каде што е епицентарот на земјотресот, за телевизијата Си-Ен-Ен Турк изјави дека земјотресот предизвикал некои штети, но нема извештаи за евентуални жртви или повредени.

Турската дирекција за вонредни состојби соопшти дека земјотресот бил со јачина од 5,2 степени.