Земјотрес во Чиле

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа околу 50 километри југоисточно од градот Кокимбо во Чиле, соопшти денеска Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Земјотресот е регистриран на длабочина од 25 километри