Земјотрес во Албанија

 

Земјотрес со јачина од три степени го погоди централниот дел на Албанија,воопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Епицентарот на земјотресот бил во околината на градот Елбасан, на длабочина од 10 километри.

Во ноември лани, во околината на Драч се случи силен земјотрес со јачина од 6,4 степени, а се почувствува поширокот на Балканот. Во земјотресот загинаа повеќе од 50 луѓе, а многу земји, вклучително и Македонија испратија помош.