Земјотрес со јачина 5.4 степени утрово ја погоди Источна Турција

Турција– Земјотрес со јачина од 5,3 степени ја стресе источна Турција, објави во утрово Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

 

Епицентарот на земјотресот бил на 21 километар јужно од Елазиг и 20 километри северозападно од Сивриџе.

Се уште нема информации за евентуални жртви ии причинета материјална штета.